Nadeszły wakacje 2008. Ja można powiedzieć, że odnalazłem się w pierwszej pracy, zaś Marcin zdał egzamin. Mogliśmy więc po paru miesiącach przerwy znów wybrać się na zdjęcia. Jako cel obraliśmy tym razem trasę do Katowic. Inspiracją do wyjazdu były pierwsze dni kursowania pociągów sezonowych, jak również obsługa wybranych pociągów pospiesznych wagonami piętrowymi (bohunami). Wakacje zawsze były okresem zwiększonego zapotrzebowania na wagony i spółka PKP Przewozy Regionalne uruchamiająca wówczas pociągi pospieszne, postanowiła wykorzystać do ich obsługi wagony piętrowe. Była to dla nas duża ciekawostka, gdyż taki tabor zbyt często w Małopolsce się nie pojawia.
Tym razem dla odmiany wyprawę rozpoczęliśmy nie rano, a po południu w okolicach godziny 14. Na początek ulokowaliśmy się na wyjeździe z Balina w kierunku Jaworzna Ciężkowic, czyli w rejonie granicy województw Małopolskiego i Śląskiego (a także zakładów linii kolejowych). W tamtym czasie na odcinku od Trzebini do granicy zakładów jechało się szybko (na oko 80 km/h), a dalej pociągi zwalniały do 50 km/h. Linia na tym odcinku biegnie przez trudne bagniste tereny i nasyp miejscami był nasiąknięty jak galareta. Jako pierwszy trafił nam się pospieszny „Cegielski” z Przemyśla do Poznania prowadzony przez ET22-417. To były czasy kiedy lokomotywy towarowe prowadzące pociągi pospieszne nie były niczym niezwykłym.
ET22-417 z pociągiem pospiesznym "Cegielski" z Przemyśla do Poznania tuż po minięciu Balina |
Ledwo „Cegielski” przejechał, a już w drugą stronę nawinął się ekspres kontenerowy z ET22-159.
ET22-159 z pociągiem kontenerowym zbliża się do Balina |
Kilka minut po nim jechał już „Cegielski” przeciwnej relacji, również prowadzony bykiem, ET22-307.
ET22-307 z pociągiem pospiesznym "Cegielski" z Poznania do Przemyśla na szlaku przed Balinem |
Tuż przed tym jak opuściliśmy tę miejscówkę, nadjechał jeszcze Regio Plus „Karolinka” w postaci ED72-010.
ED72-010 jako pociąg Regio Plus "Karolinka" z Krakowa do Katowic |
Aby dotrzeć do Jaworzna Ciężkowic, musieliśmy pokluczyć trochę naokoło przez Balin i Wilkoszyn. Po drodze nawinęły nam się autobusy PKM Jaworzno. Na ulicy Wilkoszyn złapaliśmy Jelcza M11 na linii S, a na ulicy Mroczka Ikarusa 260 na linii 314.
Jelcz M11 #161 na ulicy Wilkoszyn w Jaworznie |
Ikarus 260 #128 na ulicy ks. Mroczka w Jaworznie |
Przy posterunku odgałęźnym Pieczyska trafił nam się pierwszy pociąg z piętrusami. Był to pośpiech „Pogórze” z Wrocławia do Krakowa zestawiony z ET22-546, jedynki i trzech bohunów.
ET22-546 z pociągiem pospiesznym "Pogórze" z Wrocławia do Krakowa mija posterunek odgałęźny Pieczyska |
Kolejne zdjęcia wykonaliśmy po przeciwległej stronie Jaworzna, czyli przy posterunku odgałęźnym Długoszyn położonym na linii do Mysłowic. Dołącza się tu łącznica ze stacji Sosnowiec Maczki, a w bliskim sąsiedztwie posterunku przebiega magistrala południowa kolei piaskowych Szczakowa Północ – Jęzor (wówczas jeszcze dwutorowa i zelektryfikowana). Na brak ruchu nie narzekaliśmy. Jeszcze nie zdążyliśmy na dobre znaleźć miejscówki już od strony Jaworzna Szczakowej nadjechał mieszany skład towarowy z ET22-530, a od Katowic osobówka do Krakowa w postaci EN71-006.
ET22-530 z pociągiem towarowym mija posterunek odgałęźny Długoszyn |
EN71-006 jako pociąg osobowy z Katowic do Krakowa przed posterunkiem Długoszyn |
Dosłownie 2 minuty później zjawiła się tamara PTK Holding Zabrze a po kolejnych 5 minutach z drugiej strony nadjechała trumna SM31-071 z węglarkami.
TEM2-257 z PTK Holding Zabrze |
SM31-071 z pociągiem towarowym |
Tymczasem zmierzał do nas już kolejny pośpiech z wagonami piętrowymi. Był to „Ślązak” z Przemyśla do Zielonej Góry i Zgorzelca prowadzony przez ET22-866.
ET22-866 z pociągiem pospiesznym "Ślązak" z Przemyśla do Zielonej Góry i Zgorzelca |
Pięć minut później trafiła się wcale nie mniejsza ciekawostka, bo magistralą piaskową przetoczyła się ludmiła BR232-171 z ładownym składem z Pola Piaskowego Ciężkowice.
BR232-171 z ładownym składem podąża magistralą piaskową. Szlak Szczakowa Północ - Jęzor |
Niemal w tym samym czasie zjawiły się kolejne dwa pociągi na linii PLK. Od Szczakowej przyjechał byk CTL 201E-477 z węglarkami, a od Katowic osobówka z Gliwic do Zawiercia jadąca objazdem przez Mysłowice i Sosnowiec Maczki (EN57-1725+992).
201E-477 spółki CTL z węglarkami |
EN57-1725+992 jako pociąg osobowy z Gliwic do Zawiercia |
Kolejne 5 minut później nadjechał kolejny podwójny EN57, tym razem w relacji Kraków – Katowice.
EN57-056+082 jako pociąg osobowy z Krakowa do Katowic |
Ogólnie bilans był taki, że w pół godziny trafiliśmy 9 pociągów. Uznaliśmy, że to wystarczająco dużo jak na jedną miejscówkę i pora ją zmienić. Naszym kolejnym celem była stacja Sosnowiec Jęzor. Po drodze w Długoszynie złapaliśmy jeszcze jednego miga z PKM Jaworzno.
Jelcz M11 #154 w Jaworznie na ulicy Chropaczówka |
Na stacji Sosnowiec Jęzor spędziliśmy około 10 minut i przez ten czas pojechał TLK (wtedy jeszcze ten skrót oznaczał Tanie Linie Kolejowe i był zarezerwowany dla pociągów o nieco wyższym standardzie) „Wielkopolanin” z Przemyśla do Poznania prowadzony EU07-005 (najstarsza czynna przedstawicielka tej serii), a także dwa towarowe. Od Mysłowic przyjechał skład z jamnikiem ET41-107, a od Jaworzna Szczakowej z tamarą CTL-u.
EU07-005 z pociągiem TLK "Wielkopolanin" z Przemyśla do Poznania mija stację Sosnowiec Jęzor |
ET41-107 na stacji Sosnowiec Jęzor |
TEM2-210 spółki CTL z węglarkami mija Sosnowiec Jęzor |
Ponadto po stacji manewrowała czarna stonka SM42-2670 w nowych barwach CTL.
SM42-2670 manewruje na stacji Sosnowiec Jęzor |
Zajechaliśmy też na chwilę pod szopę PCC Rail Szczakowa na szybkie zdjęcie.
Baza PCC Rail Szczakowa w Jęzorze. Na pierwszym planie 181 100-9 i M62-1683 |
Wyjeżdżając już w stronę Krakowa przejeżdżaliśmy obok Elektrowni Jaworzno III, gdzie na torach wyciągowych bocznicy oczekiwał sobie 311D-04.
311D-04 na torze wyciągowym bocznicy Elektrowni Jaworzno III |
Wracaliśmy już w stronę Krakowa, jednak to jeszcze nie koniec zdjęć na dziś. Wieczorową porą ruszały w trasę nocne pociągi sezonowe i postanowiliśmy skorzystać z jednego z najdłuższych dni w roku i uwiecznić je na szlaku między Rudawą a Krzeszowicami. Najpierw ulokowaliśmy się przed Krzeszowicami na nasypie bocznicy do Czatkowic. Złapaliśmy stamtąd EN57-1795 w obsłudze osobówki do Trzebini oraz sezonowego TLK do Kołobrzegu z anglikiem dziesiątym na czele.
EN57-1795 jako pociąg osobowy z Krakowa do Trzebini zbliża się do Krzeszowic |
EU06-10 z sezonowym pociągiem TLK z Krakowa do Kołobrzegu na szlaku przed Krzeszowicami |
Ostatnie tego dnia ujęcia wykonaliśmy z przejazdu w Pisarach. Najpierw przemknął EN71-004 jako osobówka z Katowic, a chwilę później w ciągu 12 minut przejechały trzy wakacyjne pociągi wiozące urlopowiczów nad morze.
EN71-004 jako pociąg osobowy z Katowic do Krakowa na szlaku Krzeszowice - Rudawa |
Pierwszy pojechał pośpiech Kraków Płaszów – Świnoujście, drugi TLK do Helu a trzeci pośpieszny z Krakowa Płaszowa do Ustki. Wszystkie były prowadzone bykami. Przy ostatnim z tych pociągów szyki nam nieco pomieszał towarowy jadący od Krzeszowic, ale zdjęcie udało się wykonać.
ET22-037 z wakacyjnym pociągiem pośpiesznym z Krakowa Płaszowa do Świnoujścia na szlaku Rudawa - Krzeszowice |
ET22-999 z pociągiem TLK z Krakowa Głównego do Helu |
ET22-382 z pociągiem towarowym od strony Krzeszowic |
ET22-546 z pociągiem pośpiesznym z Krakowa Płaszowa do Ustki |
I to by było na tyle. Za kilka godzin czekała mnie nocna podróż do Gdańska, więc trzeba było wracać.