czwartek, 30 stycznia 2025

2025-01-26 Zakopianka Winter Expedition 2025

 

Nowy rozkład jazdy pociągów przyniósł duże zmiany w ofercie kolejowej na linii do Zakopanego. Spółka PKP Intercity postawiła sobie za cel aby jak najwięcej miast miało bezpośrednie połączenie ze stolicą Tatr. Od zmiany rozkładu jazdy w dniu 15 grudnia 2024 r. pojawiło się kilka nowych pociągów, część też zmieniła swoje trasy. Doszło nawet do tego że w wybranych godzinach zaczyna brakować przepustowości na jednotorowych szlakach między Skawiną a Kalwarią Zebrzydowską czy między Chabówką a Zakopanem. Jeszcze w wakacje ubiegłego roku do Zakopanego został wydłużony pociąg TLK „Lubomirski” z Gdyni. Od grudnia jego trasa została jeszcze wydłużona do relacji Szczecin – Zakopane przez Trójmiasto, Warszawę i Kielce. Jest to teraz jedna z najdłuższych relacji w kraju, czas przejazdu wynosi 15 godzin. Zamiast kursującego z Warszawy przez Kielce pociągu IC „Karłowicz” pojawił się IC „Malinowski” kursujący linią CMK. Nowymi codziennymi połączeniami są IC „Osterwa” ze Szczecina przez Poznań, Ostrów Wielkopolski, Katowice i Kraków oraz IC „Przemyślanin” ze Świnoujścia przez Szczecin, Poznań, Wrocław i Kraków. Po latach przerwy powrócił też ekspres „Morskie Oko”. Tym razem kursuje on z Gdyni raz w tygodniu (do Zakopanego w soboty i powrót w niedziele). Trasą przez Wadowice kursują IC „Podhalanin” ze Szczecina przez Poznań, Kalisz, Łódź, Katowice oraz „Halny” z Poznania przez Wrocław i Rybnik (w poprzednich latach kursował on z Bydgoszczy). Bez zmian w porównaniu z poprzednimi latami kursują EIC „Tatry” z Warszawy oraz TLK „Karpaty” i „Małopolska” i IC „Witkacy” z Gdyni. Jeżeli chodzi o połączenia regionalne zwiększyła się nieco liczba kursów Podhalańskiej Kolei Regionalnej obsługiwanych przez Polregio. Całości dopełniają „Luxtorpeda” Kolei Małopolskich z Krakowa oraz „Ornak” Kolei Śląskich z Częstochowy.

Tej zimy podtrzymaliśmy z Marcinem tradycję zdjęć na linii zakopiańskiej. Wyjazd zaplanowaliśmy na niedzielę 26 stycznia. Oprócz bogatej oferty pociągów stałego kursowania mieliśmy też dodatkową atrakcję. Tego dnia odbywał się 33 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jedną z jego atrakcji było uruchomienie dwóch pociągów specjalnych do przystanku Warszawa Stadion. Jeden kursował z Helu a drugi właśnie z Zakopanego. Marcin kończył pracę w Zakopanem o godzinie 8, a ja dojechałem tam autobusem wyjeżdżającym z Krakowa o godzinie 5:50. Dwa tygodnie wcześniej w Małopolsce nasypało sporo śniegu, co dawało nadzieję, że utrzyma się do naszego wyjazdu. Niestety tuż przed weekendem przyszło gwałtowne ocieplenie i do niedzieli czekał nas wyścig z czasem i odwilżą. Na szczęście na Podhalu śniegu utrzymało się sporo. Nauczony doświadczeniem z poprzednich wyjazdów zakupiłem bilet na autobus w przedsprzedaży. Okazało się, że z Krakowa wyjechało nim raptem kilkanaście osób. W Nowym Targu dosiadło się mniej więcej drugie tyle. Za to największą frekwencję mieliśmy… na ostatnim przystanku przed dworcem w Zakopanem 😂. Na przystanku przy ulicy Kasprowicza wsiadła do nas grupa młodzieży z bagażami, po to żeby podjechać 700 metrów na dworzec 😂. Po trwających wiele lat przebudowach dworce w Zakopanem w końcu są wyremontowane, zarówno kolejowy jak i autobusowy. Od paru lat stolica Tatr ma też cywilizowaną komunikację miejską. Na stacji szykował się do odjazdu TLK „Lubomirski” do Szczecina prowadzony griffinem EU160-027 i przyjechał klasyczny EN57 w obsłudze osobówki PKR z Rabki-Zdroju. 

EN57-1273 przybył do Zakopanego jako pociąg Podhalańskiej
Kolei Regionalnej z Rabki-Zdrój

Po chwili przyjechał Marcin i ruszyliśmy w drogę do Krakowa. Jechaliśmy wzdłuż linii kolejowej fotografując po drodze pociągi. Gwóźdź programu, czyli pociąg WOŚP-owy ruszy w trasę o godzinie 10:36, czyli za dwie godziny. Jako pierwsze w naszą stronę zmierzały IC „Przemyślanin” i zaraz za nim „Luxtorpeda” Kolei Małopolskich. Wybraliśmy dla nich miejscówkę między stacją w Poroninie a nowym przystankiem Poronin Misiagi. „Przemyślanin” liczył aż 8 wagonów i prowadziła go EP07-1068. Ciekawe czy jest to grupa wagonów relacji Świnoujście – Zakopane wyłączana w Krakowie z „Przemyślanina” relacji Świnoujście – Przemyśl, czy wagony jadą tylko z Krakowa i są skomunikowane z „Przemyślaninem” ze Świnoujścia. Nazwa pociągu wskazywałaby że to wagony bezpośrednie, ale na Portalu Pasażera jest wskazana relacja z Krakowa bez adnotacji o wagonach bezpośrednich. 

EP07-1068 z pociągiem IC "Przemyślanin" rozpędza się po
ruszeniu ze stacji Poronin

„Luxtorpeda” jedzie kilkanaście minut po „Przemyślaninie” i pierwotnie chcieliśmy oba pociągi zrobić z tej samej miejscówki. Ostatecznie zdecydowaliśmy się „Luxtorpedę” zrobić przed stacją w Poroninie. W 2007 roku z tego samego miejsca fotografowaliśmy w trzaskającym mrozie jamnika ET41 prowadzącego nocny pociąg ze Szczecina. Niestety po 17 latach to miejsce nie jest już tak fotogeniczne. W poprzednich latach pociąg ten kursował w weekendy tylko w sezonie, a obecnie jest już zaplanowany w dni wolne przez cały rok. 

EN78-008 jako pociąg "Luxtorpeda" z Krakowa do Zakopanego
zbliża się do stacji Poronin

Po „Luxtorpedzie” mieliśmy 20 minut przerwy, po czym w Poroninie będzie krzyżowanie pociągów IC „Podhalanin” ze Szczecina z regio „Gubałówka” do Krakowa. Przemieszczaliśmy się pomału w stronę stacji w Białym Dunajcu penetrując boczne drogi prowadzące do torów. Znaleźliśmy dobrą miejscówkę przed mostem na Białym Dunajcu, z widokiem na oba kierunki. Można stąd zrobić pociąg do Zakopanego zjeżdżający z mostu, oraz od Zakopanego na tle spowitych chmurami Tatr. Na „Gubałówkę” obowiązkowo zostaniemy tu, natomiast „Podhalanin” by się tu cały nie zaprezentował i na niego przenieśliśmy się bliżej stacji Biały Dunajec. Tam nawet dałoby się zrobić piękne zdjęcie na tle masywu Gorców gdyby nie masa banerów reklamowych ustawionych przy równoległej drodze krajowej. To jest masakra ile ich tu nastawiali, i to jak na złość akurat na odcinku równoległym do torów 😠. Jakby nie mogły stać tam gdzie droga nie biegnie bezpośrednio przy torach 😡. A przecież parę lat temu była prowadzona kampania Monte Video (widzę góry), która miała na celu usunięcie reklam przy drodze Kraków – Zakopane i odsłonięcie widoków górskich. Tyle że w archiwalnych materiałach wypatrzyłem że gminy Szaflary i Biały Dunajec akurat nie przystąpiły do tego projektu, a to właśnie na ich terenie droga Kraków – Zakopane biegnie bezpośrednio przy linii kolejowej 😡. No cóż, znaleźliśmy jako taką miejscówkę na „Podhalanina” na wyjeździe ze stacji, po czym szybko przenieśliśmy się na wcześniej upatrzony motyw na „Gubałówkę”. 

EP07-365 z pociągiem IC "Podhalanin" ze Szczecina do Zakopanego
minął stację Biały Dunajec

EN57-1273 jako pociąg regio "Gubałówka" z Zakopanego do
Krakowa na szlaku Poronin - Biały Dunajec

Kolejna w planie była osobówka Podhalańskiej Kolei Regionalnej z Rabki-Zdroju. Uwieczniliśmy ją za stacją w Szaflarach.

EN57-2072 jako pociąg osobowy PKR z Rabki-Zdroju ruszył
chwilę temu ze stacji Szaflary

Pół godziny później jedzie regio „Kasprowy” z Krakowa i zaraz po nim „Ornak” Kolei Śląskich z Częstochowy. Postanowiliśmy przez ten czas przebić się szybko przez centrum Nowego Targu i ulokować się przy osiedlu Grel. Krajobraz się bardzo pozmieniał odkąd poprowadzono tędy nowy odcinek drogi ekspresowej S47. Pierwotnie chcieliśmy „Kasprowego” złapać z ulicy Grel. Nie znaleźliśmy jednak satysfakcjonującego nas ujęcia, więc w ostatniej chwili zdecydowaliśmy się przemieścić 2,5 kilometra dalej na ulicę Partyzantów. Tylko dzięki temu, że „Kasprowy” był kilka minut spóźniony, udało się zrobić mu fotkę. 

EN57-2021 jako pociąg regio "Kasprowy" z Krakowa na szlaku
Lasek - Nowy Targ

Potem ruszyliśmy dalej ulicą Partyzantów w stronę stacji Lasek, na spotkanie „Ornakowi”. W czasie budowy ekspresówki ta droga była nieprzejezdna, więc mieliśmy lekkie obawy czy dojedziemy. Pod ekspresówką udało się przejechać, ale kolej w ramach swoich prac modernizacyjnych postanowiła zlikwidować przejazd na południowej głowicy stacji Lasek. Na szczęście w zamian wybudowana została nowa droga po wschodniej stronie stacji. Był z niej całkiem niezły widok i podjęliśmy decyzję że tu upolujemy „Ornaka”. Przyjechał sześcioczłonowy Elf 27Web-005. 

27WEb-005 jako pociąg "Ornak" z Częstochowy mija stację
Lasek

Tymczasem pociąg WOŚP już ruszył z Zakopanego i trzeba wybrać dla niego pierwszoligową miejscówkę. Pomyśleliśmy, że najlepszy będzie znany i lubiany podjazd na Przełęcz Sieniawską. Wcześniej jednak mamy jeszcze dwa pociągi do Zakopanego: IC „Malinowski” z Warszawy oraz osobówkę PKR z Rabki-Zdrój. „Malinowskiego” upolowaliśmy na popularnym motywie jak zjeżdża serpentynami z przełęczy. Już miałem wyostrzać wzrok w celu wypatrzenia numerka loka, a tu widzimy że jedzie griffin w okleinie z nosorożcem Rogatkiem. No to już wiadomo było jaki numerek, gdyż jest tylko jedna lokomotywa z tą okleiną. 

EU160-025 z pociągiem IC "Malinowski" z Warszawy zjeżdża
z Przełęczy Sieniawskiej

Na pociąg jadący od Zakopanego było stąd pod słońce, toteż pasowałoby przenieść się na drugą stronę torów. Po zmianie miejscówki ustrzeliliśmy osobówkę z Rabki do Zakopanego.

EN57-2078 jako pociąg osobowy PKR z Rabki-Zdroju zjeżdża
z Przełęczy Sieniawskiej

Następny będzie już jechał pociąg WOŚP. Co ciekawe z Zakopanego do Krakowa Głównego jedzie bez postojów handlowych, ale za to z czasem przejazdu aż 4 godziny i 8 minut, a więc nawet dłużej niż osobówka. Wychodzi też że po drodze będzie wyprzedzany przez EIC „Morskie Oko” i IC „Osterwa”, ciekawe na których stacjach. Może będzie wjeżdżał na stacje w Chabówce i Suchej Beskidzkiej. Ciężko było znaleźć miejsce, gdzie dałoby się zmieścić cały skład pociągu ze słońcem. Ostatecznie zrobiliśmy cały skład na tle Tatr pod słońce, oraz fragment składu z profilu ze słońcem. Pociąg był zestawiony z griffina EU160-050 i sześciu wagonów, wszystko w okleinie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie byłem może jakoś mega zadowolony ze zdjęć tego pociągu, ale on ma tak rozwleczony rozkład, że pewnie jeszcze go dogonimy. 

Gwóźdź programu, EU160-050 z pociągiem specjalnym
z Zakopanego do Warszawy Stadion uruchomiony z okazji
33 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Ruszyliśmy szybko do auta, gdyż od Zakopanego jechał już EIC „Morskie Oko” a od Chabówki EIC „Tatry”. Ich krzyżowanie powinno wypaść w Sieniawie. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów przejechaliśmy bez korków przez Klikuszową i ruszyliśmy przez przełęcz do Sieniawy. Tam widzieliśmy bijące gongi na przejazdach, czyli „Morskie Oko” dosłownie siedziało nam na ogonie. Znaleźliśmy pierwszą lepszą miejscówkę i zrobiliśmy jako takie zdjęcie. Skład prowadził nowy griffin EU200-013. 

EU200-013 z pociągiem EIC "Morskie Oko" z Zakopanego do
Gdyni zbliża się do stacji Sieniawa

Do Sieniawy miał wjazd na bok, czyli będzie się krzyżował z „Tatrami”. Mieliśmy do wyboru zrobić wysmakowane zdjęcie albo „Tatr” albo „Morskiego Oka”. Wybraliśmy „Morskie Oko” ze względu na mniejszą liczbę dni kursowania. „Tatry” zrobiliśmy na wjeździe do stacji w Sieniawie, a na „Morskie Oko” znaleźliśmy porządny kadr na wyjeździe ze stacji. „Tatry” oczywiście też prowadził nowy griffin. 

EU200-015 z pociągiem EIC "Tatry" z Warszawy do Zakopanego
wjeżdża na stację Sieniawa

EIC "Morskie Oko" rusza ze stacji Sieniawa po zaliczeniu
krzyżowania z "Tatrami"

Po wykonaniu zdjęć Marcin zlokalizował na mapie pociąg WOŚP i okazało się że minął Chabówkę łącznicą i jedzie dalej w stronę Krakowa. No to ruszyliśmy za nim w pogoń. Do przystanku Chabówka Stadion jechaliśmy równo z „Morskim Okiem”. Tymczasem w stacji Chabówka zmieniał właśnie czoło regio „Janosik”. Podjechaliśmy tam na szybkie dokumentacyjne fotki. 

EN57-2007 jako pociąg regio "Janosik" z Krakowa do Zakopanego
w trakcie postoju na stacji Chabówka

Uwijaliśmy się szybko, gdyż w odbiegu za „Morskim Okiem” od Zakopanego jedzie IC „Osterwa” do Szczecina. Wybraliśmy dla niego motyw przed przystankiem Skawa Środkowa. Skład 7 wagonów prowadziła EP07-1068, czyli ta co przyjechała rano z „Przemyślaninem”. 

EP07-1068 z pociągiem IC "Osterwa" z Zakopanego do Szczecina
zbliża się do przystanku Skawa Środkowa

Kolejny rzut oka na mapę i okazało się że pociąg WOŚP jest już za Suchą Beskidzką i ciśnie żwawo w stronę Krakowa. Ciekawa sprawa, przecież do rozkładowej pory wjazdu do Krakowa Głównego ma jeszcze ponad 2 godziny. No nic, jedziemy dalej w stronę Krakowa. W stronę Zakopanego jechały nam naprzeciw w odstępie 20 minut IC „Halny” z Poznania oraz TLK „Małopolska” z Gdyni. Pierwszego z nich uwieczniliśmy między Makowem Podhalańskim a przejazdem przez drogę do Zawoi. Po raz kolejny nie dawały nam spokoju widoczne w tle domki na stoku Makowskiej Góry. Musimy się kiedyś wybrać w dłuższy dzień porobić stamtąd zdjęcia pociągów od Zakopanego 😁. 

EP07-374 z pociągiem IC "Halny" z Poznania do Zakopanego
minął przed chwilą stację Maków Podhalański

Na „Małopolskę” mieliśmy ambicję się przenieść na mijankę Zembrzyce Nowe. Był to ambitny plan, bo jedzie ona 20 minut po „Halnym” a mieliśmy do pokonania ponad 10 kilometrów i jeszcze z przebijaniem się przez Maków Podhalański. Na szczęście zdążyliśmy na styk. 

EU160-058 z pociągiem TLK "Małopolska" z Gdyni do Zakopanego
przejeżdża przez mijankę Zembrzyce Nowe

Kolejny rzut oka na mapę i okazało się że pociąg WOŚP już minął Kalwarię Zebrzydowską Lanckoronę i twardo ciśnie na Kraków. Zaczynamy się zastanawiać którędy właściwie jest on wytrasowany. Może przez Kraków Płaszów. Przecież nie przyjedzie na Główny przed czasem bo nie ma przepustowości żeby go tam trzymać. Na razie mieliśmy jednak co innego na głowie. W naszą stronę jechało regio „Rysy” obsługiwane minionkiem, czyli jednostką EN71-001 w historycznych żółto-niebieskich barwach. Cisnęliśmy wzdłuż linii kolejowej w stronę Krakowa i spotkanie z osobówką wypadło nam między Leńczami a Przytkowicami. 

EN71-001 jako pociąg regio "Rysy" z Krakowa do Zakopanego
na szlaku między Leńczami a Przytkowicami

Z ciekawości sprawdzamy lokalizację pociągu WOŚP na mapie i okazało się, że stoi w Radziszowie. Czyli tam go postawili na wyprzedzanie przez „Morskie Oko” i „Osterwę”. Wiadomo było, że jeszcze kilkanaście minut tam postoi, gdyż szlak ze Skawiny zaraz ma zająć osobówka do Bielska-Białej. No to pocisnęliśmy drogą wojewódzką w kierunku Skawiny, żeby przeciąć drogę pociągowi orkiestrowemu. Po krótkim zastanawianiu się nad miejscówkę, wybraliśmy szlak między przystankami Radziszów Centrum i Rzozów. Można powiedzieć, że teraz byliśmy już zadowoleni ze zdjęć tego pociągu. 

Pociąg WOŚP-owy relacji Zakopane - Warszawa Stadion złapany
między przystankami Radziszów Centrum i Rzozów

Na koniec mieliśmy zaplanowany akcent komunikacyjny. W świętowanie 33 finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyło się także MPK Kraków uruchamiając dwie linie zabytkowe, tramwajową i autobusową. Specjalna linia tramwajowa kursowała pomiędzy Placem Centralnym a Cichym Kącikiem i była obsługiwana wagonem 102Na, natomiast linia autobusowa kursowała z Miejskiego Centrum Opieki do centrum pod Teatr Słowackiego i kursował na niej Jelcz M11. Zdecydowaliśmy się upolować tylko linię tramwajową, gdyż autobus będzie trudniej namierzyć. Z analizy rozkładu stodwójki wyszło że jak dotrzemy do Krakowa, będzie na Placu Centralnym. No to wskoczyliśmy na obwodnicę i objechaliśmy miasto od południa wjeżdżając ulicą Ptaszyckiego. Stodwójkę zastaliśmy jak stała już na przystanku przy Placu Centralnym. Będzie jechać aleją Pokoju i na początek ustawiliśmy się koło skrzyżowania z ulicą Centralną. Tam jednak nie byliśmy zadowoleni ze zdjęć i goniliśmy dalej. 

Wagon 102Na #210 obsługujący linię specjalną uruchomioną 
z okazji finału WOŚP na alei Pokoju

Na pierwszą ligę udało się tramwaj upolować przy wiadukcie kolejowym przy przystanku Kraków Grzegórzki.

102Na #210 na ulicy Dietla

Tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy ten udany wyjazd.

czwartek, 16 stycznia 2025

2024-12-20 Nowinki rozkładu jazdy 2024/2025 na styku małopolsko-świętokrzyskim

 

W pierwszym tygodniu obowiązywania nowego rocznego rozkładu jazdy udokumentowaliśmy z Alkiem nowości jakie zaszły na styku województw małopolskiego i świętokrzyskiego. W porównaniu z poprzednim rozkładem jazdy urozmaicona została obsługa trasy Kraków – Warszawa przez Sędziszów i Kielce. Wcześniej bowiem zestawienie niemal wszystkich pociągów dalekobieżnych na tej trasie (poza „Ustroniem”) było zdominowane przez Stadlery ED160. Teraz tę monotonię przełamały trzy dodatkowe pary na składach wagonowych. Doszły dwie pary przetrasowane z Centralnej Magistrali Kolejowej (IC „Hańcza” i TLK „Lubomirski”) oraz jedna nowa (IC „Jadwiga”). Pojawiły się też dwie pary Kraków – Lublin – Kraków obsługiwane jednostkami ED74. Z osobówek doszła dodatkowa para Polregio z Krakowa do Kielc. Mniej składów wagonowych kursuje za to linią Kozłów – Starzyny. Z innych ciekawostek w obsłudze wybranych pociągów wagonowych kursujących linią CMK pojawiły się nowe griffiny przystosowane do prędkości 200 km/h.

Wyjazd zaplanowaliśmy na piątek 20 grudnia i wyjechałem z Krakowa Głównego po godzinie 6 na pokładzie osobówki do Kielc (EN57FPS-1724). Przy tym samym peronie stał opóźniony 2 godziny pociąg TLK „Karpaty” z Gdyni do Zakopanego i Krynicy. Na polu jeszcze ciemno i podróż próbuję przekimać. Alek odbiera mnie z przystanku w Klimontowie. Pogoda zapowiada się mało sprzyjająca, ale nie ma dramatu. Zresztą my tak się spotykamy żeby pogadać, zdjęcia robimy przy okazji 😉. Zaczyna dopiero świtać, więc najpierw jedziemy na poranną kawę. Suczka Alka Luna w dalszym ciągu trzyma się ode mnie na dystans, ale pies jego teściów Prezes już dał mi się pogłaskać ☺. Po kawie i nakarmieniu piesków ruszyliśmy w stronę linii CMK, żeby upolować składy z griffinami dwusetkami. Ulokowaliśmy się przy szlaku Knapówka – Psary na wysokości Secemina. Około godziny 9 w odstępie pięciu minut mają tędy przemknąć dwa pociągi EIC prowadzone nowymi griffinami. Najpierw „Tatry” do Zakopanego a potem 1401 do Bielska-Białej. Zdjęcia tych pociągów można podsumować określeniem „znajdź 10 szczegółów różniących obrazki” 😛. Ja znalazłem na razie jeden. Numerki loków się różnią o 1 oczko 😂. 

EU200-014 z pociągiem EIC "Tatry" z Warszawy do Zakopanego
na szlaku Knapówka - Psary

Nie, to nie jest to samo zdjęcie :p. To jadący 5 minut później
EIC z Warszawy do Bielska-Białej prowadzony EU200-013

Chcieliśmy zaczekać na jeszcze jeden skład wagonowy, IC „Marszałek Piłsudski” z Krakowa do Warszawy. Ten jednak się spóźniał, za to widzieliśmy że coś jeszcze się toczy od strony Warszawy. Jechał niespiesznie, co by znaczyło że może to być towar. I faktycznie to był skład towarowy, jamnik PKP Cargo z węglarkami 😀. Towary na linii CMK nie trafiają się zbyt często i potraktowaliśmy to jako duży fart J

ET41-031 z węglarkami na szlaku Knapówka - Psary

Na „Marszałka Piłsudskiego” natomiast już nie czekaliśmy, gdyż chcieliśmy zdążyć do Jędrzejowa na inny skład wagonowy, IC „Jadwiga” z Krakowa do Lublina. Wioskami dotarliśmy do Nagłowic, skąd krajówką pomknęliśmy do Jędrzejowa. Zapas czasowy mieliśmy niewielki, przez co zdecydowaliśmy się na znaną miejscówkę z wiaduktu drogi krajowej nr 78. Po kilku minutach przemknęła „Jadwiga” w zestawieniu EP07-534 i cztery wagony. 

EP07-534 z pociągiem IC "Jadwiga" z Krakowa do Lublina
opuszcza Jędrzejów

Po jej przejeździe mieliśmy chwilę czasu żeby zobaczyć czy z tego wiaduktu da się zrobić zdjęcie pociągu w drugą stronę. Niestety nie bardzo, krzaki są za wysokie. Kręciliśmy się trochę po okolicy, a tu widzimy że od strony stacji w Jędrzejowie jedzie skład towarowy. Wróciliśmy szybko na wiadukt i uwieczniliśmy jamnika targającego zestaw węglarek i platform równo poukładanych w kolejności: platforma, dwie węglarki, platforma, dwie węglarki i tak dalej. Stan tych wagonów wskazywał, że jechały na odstawkę, być może do Skarżyska-Kamiennej. 

ET41-191 z pociągiem towarowym wyjeżdża z Jędrzejowa na
szlak do Miąsowej

Mieliśmy stąd zrobione już dwa pociągi, to uznaliśmy że pora jechać gdzie indziej. Udaliśmy się na stację w Jędrzejowie, uwiecznić trochę starej infrastruktury nietkniętej jeszcze większą modernizacją. Najpierw się napatoczył Stadler w obsłudze IC „Orłowicz” z Olsztyna do Krakowa a potem feniks jako regio z Krakowa do Ostrowca Świętokrzyskiego. 

ED160-024 jako pociąg IC "Orłowicz" z Olsztyna do Krakowa
rusza ze stacji w Jędrzejowie

EN57FPS-1625 jako pociąg regio z Krakowa do Ostrowca
Świętokrzyskiego zatrzymuje się w Jędrzejowie

Kolejnym naszym celem były Podchojny. Jest to posterunek odstępowy zlokalizowany na szlaku Jędrzejów – Miąsowa, przy którym od ostatniej zmiany rozkładu jazdy powstał też przystanek osobowy. Pierwotnie chcieliśmy na nim złapać osobówkę z Kielc do Krakowa, ale nie zdążyliśmy i uwieczniliśmy ją przy przejeździe przez ulicę Małogoską. 

EN57FPS-1724 jako pociąg osobowy z Kielc do Krakowa zbliża
się do Jędrzejowa

Parę minut później byliśmy już na nowym przystanku Podchojny. Perony są gotowe, ale obok trwały jeszcze prace wykończeniowe przy dojściach i miejscach parkingowych. Najpierw przed obiektywy wpadł nam tu Stadler jako IC „Sienkiewicz” z Krakowa do Olsztyna, a kilkanaście minut później postój handlowy odbyła tu osobówka z Sosnowca do Kielc. 

ED160-032 jako pociąg IC "Sienkiewicz" z Krakowa do Olsztyna
mija nowy przystanek Podchojny

EN57ALd-2218 jako pociąg regio z Sosnowca Głównego do
Kielc Głównych na przystanku Podchojny

Kolejnym naszym celem była następna stacja w kierunku Kielc czyli Miąsowa. Byliśmy już kilka razy w jej okolicy, ale zawsze na przyległym szlaku, nigdy na samej stacji. Najwyższa pora to zmienić 😉. Stacja Miąsowa jest klimatyczna, obfituje w klimaty starej kolei. Zwiedziliśmy dokładnie teren całej stacji pod kątem miejscówek do fotek. Między godziną 12 a 13 miały się tu zjawić cztery pociągi: dwa IC-ki i dwie osobówki. Nie wybiła jeszcze godzina 12, a tu widzimy opuszczone szlabany na pobliskim przejeździe. Ustawiamy się w stanie gotowości i od Jędrzejowa nadjechał transport węgla do elektrowni w Połańcu, prowadzony dragonem Cargounit dzierżawionym przez CD Cargo. 

E6ACT-004 z pociągiem węglowym do elektrowni w Połańcu
mija stację Miąsowa

Z pociągów pasażerskich jako pierwszy miał się zjawić TLK „Lubomirski” z Zakopanego do Szczecina a niedługo potem IC „Kormoran” z Olsztyna do Krakowa. Na pierwszego z nich wybraliśmy miejscówkę z nastawnią wykonawczą. Szlabany na przejeździe się opuściły, ustawiamy się do zdjęcia, a tu semafor podano nie dla tego kierunku 😮. Szybki rzut oka na Portal Pasażera, a tu „Lubomirski” opóźniony 100 minut 😯. Za to od Kielc nadjechał towar PKP Cargo z ET22-653. 

ET22-653 ze składem towarowym mija stację Miąsowa

Jako przyczynę opóźnienia „Lubomirskiego” Portal Pasażera podawał utrudnienia w ruchu na odcinku Słupsk – Lębork 😂. Myślę sobie WTF. Ale potem przypomniałem sobie o opóźnionym 2 godziny TLK „Karpaty” z Gdyni do Zakopanego rano. Widocznie „Lubomirski” musi mieć z nim powiązany obieg lokomotywy albo drużyn. Mówi się trudno, „Lubomirskiego” złapiemy gdzie indziej. Za to przemieściliśmy się na przeciwległą głowicę i upolowaliśmy „Kormorana”. 

ED160-013 jako pociąg IC "Kormoran" z Olsztyna do Krakowa
mija stację Miąsowa

Teraz pora na przerywnik autobusowy 😛. Drogą obok stacji co jakiś czas przejeżdżał Autosan H9 robiący za autobus szkolny. Należy on do Urzędu Gminy Sobków, a wcześniej służył w PKS Sucha Beskidzka.

Autosan H9 w roli autobusu szkolnego przejeżdża koło stacji
Miąsowa

Kolejne w planie były dwie osobówki. Jako pierwszy zjawił się nowy pociąg relacji Kraków – Kielce uruchomiony od 15 grudnia. 

EN57ALd-2211 jako pociąg regio z Krakowa do Kielc na stacji
Miąsowa

Kilkanaście minut później jedzie regio krótkiej relacji Kielce – Sędziszów. I tu może pojawić się ciekawszy tabor: klasyczny EN57, jelonek EN81 albo dwuczłonowy Elf EN96. Trafiła się ta pierwsza opcja. 

EN57-1258 jako pociąg regio z Kielc do Sędziszowa na stacji
Miąsowa

Tymczasem opóźnienie „Lubomirskiego” urosło już do prawie 120 minut. Wyliczyliśmy więc, że zdążymy złapać go w Sędziszowie zatrzymując się po drodze na jedzenie w Jędrzejowie. Na stację w Sędziszowie zajechaliśmy tuż przed godziną 14. W stronę Kielc wyruszał właśnie ED74 jako IC „Morcinek” z Krakowa do Lublina a w odbiegu za nim miał wjechać „Lubomirski”. Gdy parkowaliśmy, akurat trwało zapowiadanie go. Ten pociąg ma obecnie jedną z najdłuższych relacji w Polsce. Kursuje z Zakopanego przez Kraków, Kielce, Warszawę, Trójmiasto, Słupsk i Koszalin do Szczecina. Megafonista skwapliwie wymienia każdą większą stację na trasie przejazdu, najbardziej zaciekawił mnie Białograd 😂. 

EU160-050 z opóźnionym 115 minut pociągiem TLK "Lubomirski"
z Zakopanego do Szczecina wjeżdża na stację Sędziszów

Tuż po wjeździe „Lubomirskiego” do Krakowa wyprawiono jednostkę ED74-009 w obsłudze pociągu IC „Morcinek” z Lublina. 

ED74-009 jako pociąg IC "Morcinek" z Lublina do Krakowa
opuszcza Sędziszów

Pomału kończymy na dziś. Parametr się pogarsza, bo to w końcu jeden z najkrótszych dni w roku. Wyjeżdżając z Sędziszowa przyuważyliśmy podaną tarczę ostrzegawczą semafora wjazdowego od strony Kozłowa. To dla osobówki Kolei Małopolskich z Oświęcimia. Postanowiliśmy uwiecznić ją przy posterunku odstępowym Gniewięcin z nietypowym motywem. Były nim… wykolejone wagony. Kilka miesięcy temu na biegnącym tu obok torze Linii Hutniczej Szerokotorowej miało miejsce wykolejenie pociągu i część wagonów do dziś leży u podnóża nasypu.

EN77-005 jako pociąg osobowy z Oświęcimia do Sędziszowa
mija posterunek odstępowy Gniewięcin. Obok pozostałości po
wykolejeniu pociągu LHS.

Po przejeździe osobówki Kolei Małopolskich Alek odwiózł mnie na przystanek w Klimontowie na regio Ostrowiec Świętokrzyski – Kraków. Szlabany się opuszczają i już myślimy że to dla mojej osobówki. A tu okazało się że na deser trafił się towarek od Kozłowa, byk PKP Cargo z gazówkami.

ET22-1014 z pociągiem towarowym mija
przystanek Klimontów

Potem przyjechała już moja osobówka, którą wróciłem do Krakowa.