wtorek, 23 czerwca 2026

2026-06-13 II Zlot zabytkowych autobusów w Rzeszowie

 

Sukces pierwszego zlotu zabytkowych autobusów w Rzeszowie, który odbył się w maju 2025 r. wysoko ustawił poprzeczkę. Pasjonaci komunikacji miejskiej oczekiwali rok później kolejnej imprezy zorganizowanej z jeszcze większym rozmachem. I tak też się stało. W dniach 12 i 13 czerwca 2026 r. odbyła się kolejna edycja zlotu. Tym razem zjechało na nią ponad 70 autobusów z różnych stron kraju (rok temu było ich niespełna 50). Po doliczeniu pojazdów pogotowia technicznego i historycznych samochodów łącznie było 85 uczestników zlotu. Pierwszego dnia podobnie jak w ubiegłym roku po Rzeszowie kursowały bezpłatne linie 81 i 82 obsługiwane taborem zabytkowym. Drugiego dnia w godzinach popołudniowych otwarta była zajezdnia przy ulicy Lubelskiej, gdzie można było zwiedzić wszystkie pojazdy biorące udział w zlocie. Punktem kulminacyjnym była parada autobusów ulicami miasta. W programie imprezy było też kilka niespodzianek i liczne dodatkowe atrakcje, wśród nich: koncerty, pokazy Straży Pożarnej i Pogotowia Technicznego, pokaz rowerowy oraz after party z technobusem.

Tym razem do Rzeszowa przyjechałem tylko na drugi dzień zlotu. Ze względów zdrowotnych nie zjawiłem się na piątkowych liniach specjalnych. W sobotę otwarcie bram zajezdni przy Lubelskiej było przewidziane na godzinę 14. Zaplanowałem wyjazd z zapasem czasowym o godzinie 11:29 pociągiem IC „Ślązak” relacji Szczecin – Przemyśl, meldującym się w Rzeszowie planowo o 12:55. Od początku wiedziałem, że nie dotrę na tę godzinę, gdyż zanim wyszedłem z domu zerknąłem na Portal Pasażera, który wyświetlał 25 minut opóźnienia. A jak już pociąg złapie opóźnienie, to już raczej będzie dokładał i tak też stało się w tym przypadku. Ostatecznie w Krakowie Głównym „Ślązak” zjawił się z godzinnym opóźnieniem. Zjechał się nawet z kolejnym w dobie „Mehofferem” z Zielonej Góry. Po drodze dołożyliśmy jeszcze kilka minut opóźnienia. W Sędziszowie Małopolskim „Mehoffer” nawet nas wyprzedził 😂. Zapas czasowy na szczęście miałem duży. W ostateczności mógłbym nawet odpuścić sobie zajezdnię i ustawić się od razu na trasie parady. Obsługa pociągu przez nagłośnienie informowała o odmowie skomunikowania z pociągiem „Noteć” do Piły, proponując przesiadkę w Przeworsku na pociągi Polregio do Lublina. Ostatecznie Rzeszów osiągnęliśmy kilka minut po godzinie 14. Do rozpoczęcia parady były dwie godziny, więc zdecydowałem się pojechać na zajezdnię. Ze względu na dużą liczbę ludzi odpuściłem sobie robienie zdjęć. Wykonam je podczas parady. Spośród ponad 70 zaprezentowanych autobusów, najliczniej reprezentowaną marką był Autosan których było 20 sztuk. Z tego aż 13 to były modele typu H9. Wśród nich były pięknie odremontowane najstarsze egzemplarze tej serii, takie jak Autosan H9-03 z 1974 r. należący do prywatnego właściciela z Mielca oraz 3 lata młodszy H9-15 odbudowany przez fabrykę w Autosanie (należącą obecnie do Huty Stalowa Wola). Z pozostałych egzemplarzy tego typu były zarówno modele znane z poprzednich zlotów, jak Autosan H9-35 z GSMK Nowy Sącz, Kraśnicki Autosan H9-21 czy Krakowski Autosan H9-21 (który niedawno przeszedł remont i zmienił malowanie), jak i pojazdy zaprezentowane po raz pierwszy jak np. pięknie odremontowany H9-35 z MKS Jasło, gdzie pojazdy tego typu najdłużej kursowały liniowo. 

Rzeszów, zajezdnia przy ulicy Lubelskiej. Jeden z kilkunastu
Autosanów H9 biorących udział w zlocie. Ten należy do spółki
Delta Euro Trans Trzeboś

Były też dwa modele H9-21.41S (tzw. kleksy lub gimbusy) z końcówki produkcji (2000-2002) wyposażone fabrycznie w pneumatyczne przednie drzwi. Z pozostałych Autosanów zaprezentowane zostały trzy pojazdy serii H10 z lat 1998-2001 od prywatnych właścicieli, jeden „melon” H6 z 1997 r. z GSMK Nowy Sącz, ostatni czynny A1010M z MZK Nysa z 1998 r. oraz rzadko spotykana miejska wersja „lidera” A1010T z 2005 r. z MKS Krosno. Była również więźniarka H7-10 należąca do Muzeum motoryzacji Polska na kołach z Buska-Zdroju, oraz Sancity M09LE z MPK Kraków który niedawno zakończył służbę liniową i dołączył do grona zabytków. Na drugim miejscu pod względem najliczniej reprezentowanej marki był Jelcz, których było 13 wozów. Najstarszych ogórków były 3 egzemplarze: dwa z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy (miejski 272MEX i 043 w wersji cabrio) oraz 043 z przyczepą P01 od firmy Delta Euro Trans z Trzebosia. Był jeszcze czwarty ogórek w postaci oryginalnej Skody 706RTO z Wysokiej koło Łańcuta. Na licencji tego pojazdu Jelcz produkował modele 272MEX oraz 043. Z pozostałych Jelczy na zlocie po raz pierwszy pojawiły się dwa wozy od p. Palacza stacjonujące w Łodzi. Były to Jelcz M11, który za czasów służby liniowej jeździł w Żychlinie w województwie łódzkim oraz 120M pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego. Inne zaprezentowane Jelcze były widziane już na poprzednich zlotach. Były dwa PR110U, miejscowy #442 oraz krakowski #21205. Warto dodać że dla krakowskiej peerki był to powrót do macierzy. Zanim trafiła ona do Krakowa, służyła jako pogotowie techniczne w MPK Rzeszów. Innymi obecnymi Jelczami były: L11 z KMKM Warszawa a także turystyczne wozy PR110D z Buska-Zdroju, T120V ze Stopnicy oraz T120/3 Ewa z Trzebosia. Ponadto w zlocie wzięły udział pogot z PKS Łódź Jelcz 315 z budą od Autosana H9, Dana M125M pochodząca z Cieszyna oraz miejscowe Mastero M121M/4 CNG #682, będące ostatnim liniowym Jelczem w MPK Rzeszów. Jedną z atrakcji zlotu było uroczyste zakończenie służby liniowej przez Jelcze w MPK Rzeszów. Pojazdy tej marki jeździły po Rzeszowie nieprzerwanie przez 53 lata, od 1973 roku. Do 2026 r. oprócz Mastero M121M/4 na stanie MPK Rzeszów dotrwało również kilka Supero M120M/4 oraz jedno Vecto M125M/4. A skoro przy okazji ogórków wspomniałem o Skodzie 706RTO, to przy peerkach muszę wspomnieć o oryginalnym Berliecie PR100MI, który zaprezentował KMKM Warszawa. Warszawski klub przedstawił najwięcej autobusów, bo aż 5. Oprócz wspomnianych dwóch ogórków, Jelcza L11 i Berlieta był też Zemun Ikarus 160p. 

Zemun Ikarus 160p z KMKM Warszawa

Czterema wozami przyjechało MPK Kraków. Poza wspomnianymi Jelczem PR110U i Autosanem Sancity przedstawili Ikarusa 620 i Sana H01B. Sanów na zlocie było łącznie 3 egzemplarze. Oprócz krakowskiego H01B była też międzymiastowa wersja tego modelu H01A od fabryki Autosana, oraz model H100B prywatnego właściciela z Dąbrowy Tarnowskiej. Co ciekawe wóz ten niegdyś jeździł liniowo w MPK Rzeszów. Z pojazdów innych marek wyróżniały się następujące klasyki. Piętrowy ex-londyński AEC Routemaster z 1960 r., Krupp z 1938 r. od firmy Gryf Żukowo, Bedford VAS2 z 1962 r. z muzeum w Oławie, Mercedes O321 z Piły z 1964 roku, piętrowy MAN SD200 z 1979 r. od firmy Wschód Express Białystok (ex BVG Berlin), czy unikatowa Scania-Vabis z 1966 r. z firmy Kurnik Klasyków Dębie Węgierską markę Ikarus reprezentowały cztery wozy: wspomniany już krakowski 620, a także przegubowy 280.26 z Lublina, krótki 260.06 z Warszawy oraz turystyczny 256 z firmy Stalko z podwarszawskiej Zielonki. Markę Neoplan reprezentowały trzy wozy. Turystyczny egzemplarz N312K z 1998 r. przedstawiło PKS Leżajsk. Z tego samego roku pochodzi miejski 15-metrowy model N4020td firmy Kurnik Klasyków Dębie. Pochodzi on z MPK Legnica, które wciąż eksploatuje liniowo kilka sztuk tego modelu. Rok młodszy jest wóz K4016td pochodzący z Mielca. Jest to pierwowzór Solarisa U12. Dwoma Mercedesami przyjechało PKS Ostrowiec Świętokrzyski. Oprócz znanego z poprzedniego zlotu modelu O303 z 1990 r. przyjechał młodszy o 6 lat O404. Jedną z niespodzianek imprezy była Somua Six z 1933 r. z MZA Warszawa Z pozostałych uczestników imprezy należy wymienić: miejscowego Solarisa U12 #714 I generacji z 1999 r. jednego z najstarszych wozów tej marki, Scanię CN113CLB z 1995 r. Fundacji Retro Zajezdnia z Dąbrowy Górniczej, Volvo B10BLE #712 z 1997 r. spółki Czerwony Ikarus z Łodzi (ex MZK Jelenia Góra), DAB-a 12-1200B #70 z 1997 r. z MZK Oświęcim, amerykańskiego gimbusa IC CE3000 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Kraina Uśmiechu”, piętrową Setrę S328 z 2001 r., czy NRD-owskiego Barkasa B1000 od prywatnego właściciela z Tarnowa. W imprezie wzięło też udział kilka współczesnych pojazdów, takich jak turystyczne: Isuzu Kendo 13 CNG z PKS Rzeszów czy Irizar i6s firmy Neobus z Niebylca. Tabor elektryczny reprezentowały: MAN NL326 Lion`s City 10E oraz Mercedes O530 C2 e-Citaro z Wolicy, dwa Irizary z podkrakowskiej firmy Wanicki (ie bus 12 oraz ie tram 12 o futurystycznych kształtach), a także miejscowy Solaris U9LE Electric. Na koniec warto wspomnieć o nieruchomych autobusach będącymi również atrakcjami zlotu, takimi jak technobus i foodbus. Na zlocie miałem okazję spotkać wielu dawnych znajomych. Z niektórymi nie widziałem się już parę lat. Wśród nich była Kinga i jej partner Grzesiek. Z odpowiednim wyprzedzeniem zanim zaczęło się formowanie szyku paradnego, pojechaliśmy do centrum ustawić się na trasie parady. Przejazd był wyznaczony z zajezdni ulicą Lubelską do centrum. Następnie kółeczko aleją Cieplińskiego, Lisa-Kuli, Kilara, aleją Kopisto, aleją Rejtana i aleją Piłsudskiego. Powrót do zajezdni już nie biegł prosto ulicą Lubelską, a z zawijasem przez ulice Generała Maczka, Ciepłowniczą i Rzecha. Mieliśmy koncepcję sfotografować paradę dwa razy. Najpierw na alei Cieplińskiego z charakterystycznym Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego, a potem z okrężnej kładki nad skrzyżowaniem alei Piłsudskiego z ulicą Grunwaldzką. Gdy jechaliśmy autobusem linii 31 do centrum, w pobliżu siedział jeden chłopaczek przyglądający się nam. Kinga siedziała obok mnie i miała bluzę z Jelczem M121MB. Niedługo przed tym jak mieliśmy wysiadać, chłopaczek zdobył się na odwagę i zagadał do Kingi. Pochwalił że ma ładną bluzę i wykminił że pewnie jest miłośniczką autobusów. Dodał, że on również interesuje się nie tylko komunikacją miejską, ale także kolejami 😅. Na alei Piłsudskiego szykowaliśmy się do wysiadania i słyszymy komunikat „proszę przygotować bilety do kontroli”. Myślę, że co jest grane? Autobus już zatrzymywał się na przystanku i kanarów w środku nie było. Okazało się, że kanary czekały na przystanku i sprawdzały bilety ludziom wysiadającym. I tu niestety chłopaczek co zarywał do Kingi miał pecha, bo nie posiadał biletu 😂 i kłócił się bezradnie że chce wysiąść. A jechał z nami długo i miał czas kupić sobie bilet 😁. My tymczasem ustawiliśmy się na alei Cieplińskiego w oczekiwaniu na paradę. Prognozy na dziś zapowiadały się deszczowe. Kolega nawet pisał do mnie dzień wcześniej żebym zabrał pelerynę i gumowce 😂. A tu okazało się że przez większość dnia było słonecznie z niewielkim zachmurzeniem. Parada zgromadziła sporo zainteresowanych mieszkańców miasta. Pierwsze autobusy pojawiły się na alei Cieplińskiego około godziny 16:20 i przejazd całego donośnie trąbiącego konwoju trwał prawie 10 minut. Tylko przy kilku pojazdach słońce schowało się za chmurę. 

Parada autobusów przemierza aleję Cieplińskiego. Na czele jedna
z niespodzianek zlotu, Somua Six z MZA Warszawa.

Jelcz 043 Cabrio z KMKM Warszawa

Ex-londyński AEC Routmaster z Zabrodzia

Krupp LD 2,5H z firmy Gryf Żukowo

Bedford VAS2 H z Muzeum Motoryzacji w Oławie

San H01B (wersja miejska) #86 z MPK Kraków

San H01A (wersja międzymiastowa) należący do fabryki Autosana

San H100B #216 z Dąbrowy Tarnowskiej (ex MPK Rzeszów)

Autosan H9-03 z 1974 r. z Mielca

Autosan H9-15 z 1977 r. Własność fabryki Autosana.

Autosan H9-35 #94 z GSMK Nowy Sącz

Autosan H9-35 #118 z MKS Jasło

Autosan H9-21 z Kraśnika

Autosan H9-21 z PKS Grójec

Solaris U12 #714 z 1999 r. z MPK Rzeszów. Jeden z najstarszych
wozów tej marki.

Jelcz 272MEX #246 z KMKM Warszawa

Skoda 706RTO z Wysokiej koło Łańcuta

Ikarus 620 #118 z MPK Kraków

Piękny Mercedes O321 z 1964 r. z Piły

Autosan H9-21 od Delta Euro Trans Trzeboś (ex Wojska Lądowe)

Jelcz T120/3 Ewa również należący do Delta Euro Trans Trzeboś

Kolejny Autosan H9-21 z Delta Euro Trans Trzeboś

Jelcz PR110U #442 z MPK Rzeszów z tablicą symbolizującą
zakończenie służby liniowej przez Jelcze w Rzeszowie

Krakowski Autosan H9-21 świeżo po remoncie i w nowym malowaniu

Autosan H9-21.41S również z Krakowa

Kolejny Autosan H9-21.41S, tym razem od miejscowej spółki
Retro-moto

Autosan H10-11 z Woli Raniżowskiej (ex PKS Rzeszów)

Autosan H10-10 z Leszczawy Dolnej

Autosan H10-10 z Chełma (ex Wojska Lądowe)

Autosan A1010M #3 z MZK Nysa (ostatni czynny egzemplarz
tego typu)

Autosan A1010T #212 z MKS Krosno

Autosan H6 #27 z GSMK Nowy Sącz

Więźniarka Autosan H7-10 z Muzeum motoryzacji "Polska na
kołach" z Buska-Zdroju

Autosan M09LE, świeży zabytek MPK Kraków

Berliet PR100MI #3873 z KMKM Warszawa

Jelcz PR110U #21205 z MPK Kraków (ex MPK Rzeszów)

Jelcz M11 #567 od p. Palacza z Łodzi (ex SZB Żychlin)

Jelcz L11 z KMKM Warszawa

Jelcz 120M #620 od p. Palacza z Łodzi (ex MPK Ostrowiec
Świętokrzyski)

Jelcz M121M/4 CNG #682, ostatni liniowy Jelcz w MPK Rzeszów

Jelcz M125M #157 spółki Okiem Miłośnika z Rzeszowa
(ex ZGK Cieszyn)

Jelcz PR110D Lux z Buska-Zdroju

Jelcz T120V ze Stopnicy

Ikarus 280.26 #1976 z MPK Lublin

Ikarus 260.06 z Warszawy

Ikarus 256 spółki Stalko z Zielonki

Zemun Ikarus 160p z KMKM Warszawa

MAN SD200 firmy Wschód Express z Białegostoku

Scania-Vabis CF7661 firmy Kurnik Klasyków Dębie

Scania CN113CLB Fundacji Retro Zajezdnia z Dąbrowy Górniczej

Jelcz 043 z przyczepą P01 od Delta Euro Trans Trzeboś

Volvo B10BLE #712 spółki Czerwony Ikarus z Łodzi (ex MZK
Jelenia Góra)

DAB 12-1200B #70 z MZK Oświęcim

Neoplan N312K z PKS Leżajsk

Neoplan N4020td #111 spółki Kurnik Klasyków Dębie (ex MPK
Legnica)

Neoplan K4016td #200 spółki Okiem Miłośnika z Rzeszowa
(ex MKS Mielec)

IC CE3000 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Kraina uśmiechu"

Mercedes O303 z PKS Ostrowiec Świętokrzyski

Mercedes O404 również z PKS Ostrowiec Świętokrzyski

Setra S328 spółki Medyk Rzeszów

Isuzu Kendo 13 z PKS Rzeszów

Barkas B1000 z Tarnowa

Pogot z PKS Łódź, Jelcz 315 z nadwoziem od Autosana H9

Elektryczny MAN NL326 Lion`s Cite 10E z Wolicy

Irizar ie bus 12 z firmy Wanicki z podkrakowskich Mogilan

Drugi Irizar od Wanickiego, ie tram 12 o futurystycznych kształtach

A to turystyczny Irizar i6s firmy Neobus z Niebylca

Mercedes O530 C2 E-Citaro z Wolicy 

Solaris U9LE Electric #117 z MPK Rzeszów

Po wykonaniu zdjęć przenieśliśmy się na kładkę nad aleją Piłsudskiego. Parada szybko przejechała przez centrum, bo na kładce czekaliśmy na nią bardzo krótko. Tym razem słońce świeciło cały czas, ale niestety w pewnym momencie równolegle z autobusami puszczono osobówki. Dlatego odpuściłem sobie potem obróbkę zdjęć autobusów, które zajechały się z samochodami. 

Parada na alei Piłsudskiego. Na czele Polonez Caro oraz Somua Six

Jelcz 043 Cabrio z KMKM Warszawa

ex-londyński AEC Routmaster RM

Krupp z Gryfu Żukowo

Bedford VAS2 H z Muzeum Motoryzacji Oława

San H01B z MPK Kraków

San H01A, własność fabryki Autosana

San H100B z Dąbrowy Tarnowskiej (ex MPK Rzeszów)

Autosan H9-03 z Mielca

Autosan H9-15, własność fabryki Autosana

Autosan H9-35 #94 z GSMK Nowy Sącz

Autosan H9-35 #118 z MKS Jasło

Autosan H9-21 z Kraśnika

Autosan H9-21 z PKS Grójec

Solaris U12 #714 z MPK Rzeszów

Jelcz 272MEX #246 z KMKM Warszawa

Skoda 706RTO z Wysokiej koło Łańcuta

Ikarus 620 #118 z MPK Kraków

Mercedes O321 z Piły

Autosan H9-21 z Delta Euro Trans Trzeboś (ex Wojska Lądowe)

Jelcz T120/3 Ewa z Delta Euro Trans Trzeboś

Autosan H9-21 ze Stalowej Woli

Autosan H9-21 z Delta Euro Trans Trzeboś

Jelcz PR110U #442 z MPK Rzeszów

Autosan H9-21 z Krakowa

Autosan H9-21.41S również z Krakowa

Autosan H9-21.41S z Rzeszowa

Autosan H10-11 z Woli Raniżowskiej (ex PKS Rzeszów)

Autosan H10-10 z Leszczawy Dolnej

Autosan H10-10 z Chełma (ex Wojska Lądowe)

Autosan A1010M #3 z MZK Nysa

Autosan A1010T #212 z MKS Krosno

Autosan H6 #27 z GSMK Nowy Sącz

Autosan H7-10 więźniarka z Muzeum Motoryzacji "Polska na
kołach" z Buska-Zdroju

Autosan M09LE z MPK Kraków

Berliet PR100MI #3873 z KMKM Warszawa

Jelcz PR110U #21205 z MPK Kraków

Jelcz M11 #567 z Łodzi (ex SZB Żychlin)

Jelcz L11 z KMKM Warszawa

Jelcz 120M #620 z Łodzi (ex MPK Ostrowiec Świętokrzyski)

Jelcz PR110D Lux z Buska-Zdroju

Jelcz T120V ze Stopnicy

Ikarus 260.06 z Warszawy

Zemun Ikarus 160p z KMKM Warszawa

Scania CN113CLB Fundacji Retro Zajezdnia z Dąbrowy Górniczej

Jelcz 043+P01 z Delta Euro Trans Trzeboś

Volvo B10BLE #712 z Łodzi (ex MZK Jelenia Góra)

DAB 12-1200B #70 z MZK Oświęcim

Neoplan N312K z PKS Leżajsk

Neoplan N4020td spółki Kurnik Klasyków Dębie (ex MPK
Legnica)

Neoplan K4016td spółki Okiem Miłośnika z Rzeszowa (ex MKS
Mielec)

IC CE3000 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Kraina uśmiechu"

Mercedes O303 z PKS Ostrowiec Świętokrzyski

Mercedes O404 z PKS Ostrowiec Świętokrzyski

Setra SD328 firmy Medyk Rzeszów

Pogot z PKS Łódź, Jelcz 315 z budą od Autosana H9

MAN NL326 Lion`s City 10E z Wolicy

Irizar ie bus 12 od firmy Wanicki z Mogilan koło Krakowa

Irizar ie tram 12 również od Wanickiego

Mercedes O530 C2 E-Citaro z Wolicy

Solaris U9LE Electric #117 z MPK Rzeszów

Kinga z Grześkiem potem wybierali się z powrotem na zajezdnię. Na początku myślałem czy nie zabrać się z nimi. A nuż a widelec wyprzedzimy paradę gdy ta będzie jechać przez Ciepłowniczą i dorwiemy ją po raz trzeci 😏. Czekanie na autobus jednak się przedłużało i stwierdziłem że już parady nie dogonimy i odpuściłem. Potem Kinga mi pisała, że stanęli w korku przed zajezdnią. Tak więc jakbym wysiadł parę przystanków przed zajezdnią, pewnie jeszcze parę autobusów jeszcze bym dogonił i sfotografował. Ale zdjęć i tak wykonałem ponad 130. Potem obróbka zajęła mi tyle że zdążyłem przesłuchać cztery kasety magnetofonowe 😅. W drogę powrotną do Krakowa udałem się pociągiem IC „Kasztelan” z Hrubieszowa Miasta obsługiwanym przez spalinowe zespoły trakcyjne SD85. Była to moja pierwsza przejażdżka tym taborem. Wrażenia nawet pozytywne. Z Rzeszowa wyjechaliśmy z opóźnieniem ale tym razem tylko 10-minutowym. Po drodze większość nadrobiliśmy. Dopiero na wjeździe do Krakowa zwolniliśmy. Obstawiałem że dogoniliśmy jakąś osobówkę. W stacji Kraków Płaszów okazało się że tak. Dogoniliśmy regio z Nowego Sącza obsługiwane minonkiem, czyli jednostką EN71-001 w historycznych barwach. Przed godziną 20 zakończyliśmy bieg w Krakowie Głównym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz