W
tym roku kontynuowałem tradycję spędzania urlopu przy linii kolejowej Tarnów –
Krynica. To już prawdopodobnie ostatni taki długi wyjazd w te rejony. Powoli
wyczerpują się bowiem nowe miejscówki do zdjęć i pora przenosić się na inne
trasy 😉. Pod koniec lipca skupiłem się na odcinku od Bogoniowic Ciężkowic do
Stróż. Jest on bardzo ciekawy, gdyż dolina rzeki Białej którą jadą pociągi do
Krynicy, jest w tym miejscu szeroka i obfituje w piękne krajobrazy. Baza
noclegowa w tych okolicach jest nieco bogatsza niż w rejonie Ptaszkowej, gdzie
byłem w zeszłym roku. Zakwaterowałem się w hotelu zlokalizowanym tuż przy
stacji Bobowa. Dzięki temu bez problemu udało się przyjechać z rowerem.
Dzień 1. Poniedziałek 22 lipca 2024
r.
Dzięki wprowadzeniu bezpośrednich pociągów relacji Oświęcim – Tarnów mam możliwość dojazdu z Krakowa Bronowic do Bobowej bez przesiadki w Krakowie Głównym, co ma istotne znaczenie przy podróżach z rowerem. Doba hotelowa zaczyna się po godzinie 14, przez co nie ma sensu wyjeżdżać wcześnie rano. Wyruszyłem na spokojnie po godzinie 11. Dzień jest słoneczny i upalny. Popularność podróży z rowerami w pociągach stale rośnie. Mimo dnia roboczego przez całą drogę jechało oprócz mnie jeszcze kilka osób z rowerami. Jechała też parka z kotem przewożonym w wózku dziecięcym 😀. Biedulek stresował się podróżą, ale dojechał szczęśliwie do celu. W Tarnowie mam wygodną przesiadkę przy jednym peronie na regio do Krynicy (EN57-2049). Na stacji towarowej Tarnów Filia przyuważyłem jednego z rarytasów PKP Cargo odmalowanych w historyczne barwy, jamnika ET41-153 z żółtym czołem.
ET41-153 na stacji Tarnów Filia |
W Łowczówku Pleśnej mamy 8 minut postoju na krzyżowanie z widmem pociągu TLK „Małopolska” z Krynicy do Gdyni. „Małopolska” była tego dnia opóźniona 50 minut i faktycznie wykrzyżowaliśmy się z nią dopiero w Gromniku. Za stacją Bogoniowice Ciężkowice zaczyna się teren będący celem tego wyjazdu, więc rozglądałem się bacznie za miejscówkami. Najbardziej malowniczy jest odcinek od mijanki Zborowice do Bobowej. Wysiadłem w stacji Bobowa i udałem się do hotelu w celu zakwaterowania. W recepcji stał ekran z prognozą pogody na najbliższe dni, który pokazywał na dzisiejszy dzień pełne słońce. Natomiast na następne dwa dni przewidywał już zarówno słońce jak i deszcz, na czwartek sam deszcz, a na piątek chmury. Czyli wychodzi, że jedynym dniem z dobrą pogodą miał być dzień mojego przyjazdu. W takim razie zostawiłem tylko rzeczy w pokoju i od razu ruszyłem korzystać z dnia. Na początek zmierzałem drogą wojewódzką nr 981 Krynica – Tarnów w kierunku północnym. Niegdyś droga ta między stacją Bobowa a kolejnym przystankiem w Pławnej przekraczała linię kolejową aż trzema przejazdami. Kilkanaście lat temu w Siedliskach otwarto nowy odcinek drogi omijający dwa z tych przejazdów. Miałem oczywiście ambicję zdobywania gór z widokiem na linię kolejową, ale na początek zająłem się motywami bardziej przyziemnymi. Zainteresowało mnie pole z belami siana na skraju wsi Sędziszowa. Uwieczniłem z nim dwa pociągi, które po godzinie 15 krzyżują się w Bobowej. Są to TLK „Małopolska” z Gdyni do Krynicy oraz regio Krynica – Tarnów. „Małopolskę” prowadziła EU07-1528 z PKP Cargo a skład liczył aż 4 wagony.
EU07-1528 z pociągiem TLK "Małopolska" z Gdyni do Krynicy na szlaku między przystankiem Pławna a stacją Bobowa |
Na osobówce zaś jechał EN57-2078.
EN57-2078 jako pociąg regio z Krynicy do Tarnowa na szlaku między Bobową a Pławną |
Kolejne pociągi już planowałem zrobić z wyższego pułapu. Na początek wybrałem pobliskie wzniesienie Piekarówka wznoszące się po zachodniej stronie doliny. Okrążyłem je jadąc przez wieś Bruśnik i dotarłem do punktu, z którego było widać most kolejowy na Białej za przystankiem Pławna. Był to motyw na pociąg od Tarnowa, a najbliższa osobówka pojedzie z Krynicy. Rozpocząłem więc wspinaczkę polnymi drogami na szczyt wzniesienia. Po dłuższych poszukiwaniach udało się dostać na punkt, z którego pięknie było widać linię kolejową od pola z belami siana w Sędziszowej po most na Białej w Pławnej. Jako pierwsza ma jechać „Dolina Popradu” z Krynicy do Krakowa. Niestety w trakcie jej przejazdu złośliwa chmura spłatała figla. Ze słońcem udało się skład zrobić jedynie od tyłu jak wjeżdża na most na Białej.
EN63A-018+002 jako pociąg regio "Dolina Popradu" z Krynicy do Krakowa pokonuje most na Białej za przystankiem Pławna |
No to zaczekałem na kolejną osobówkę z Tarnowa do Muszyny, która jedzie 25 minut później. Już wiedziałem, że pojedzie na niej klasyczny EN57-1440, bo widziałem go w Tarnowie. Tym razem słońce pięknie współpracowało i zrobiłem jednostkę w kilku ujęciach.
EN57-1440 jako pociąg regio z Tarnowa do Muszyny dojeżdża do przystanku Pławna |
Ten sam pociąg na szlaku w kierunku Bobowej |
Z powrotem próbowałem dostać się już najkrótszą droga do Bruśnika, ale tak się złożyło że wylądowałem u kogoś na gospodarstwie. Na szczęście gospodarz pokierował mnie którędy mam się wydostać i szybko znalazłem się na drodze asfaltowej. Z Bruśnika nie jechałem prosto do drogi wojewódzkiej w Sędziszowej, lecz udałem się wąską drogą prosto do osiedla Berdechów należącego do Bobowej. W pewnym momencie wypatrzyłem miejsce, skąd było widać linię kolejową na wysokości cmentarza w Siedliskach. No to po hamulcach i przystanąłem sobie w oczekiwaniu na kolejną osobówkę, która pojedzie w relacji Muszyna – Kraków. Wcześniej jednak od Tarnowa nadjechał towarowy i to z tym żółtoczelnym jamnikiem, którego widziałem w Tarnowie Filii. Zdążyłem zrobić jako takie zdjęcie z cyklu okp.
ET41-153 z pociągiem towarowym mija cmentarz w Siedliskach koło Bobowej |
Osobówka już wiedziałem kiedy pojedzie, to można było dopieścić kadr 😊.
EN57-2004 jako pociąg regio z Muszyny do Krakowa ruszył parę minut temu ze stacji Bobowa |
Niedługo potem zjawi się „Dunajec” Kolei Małopolskich z Krakowa do Nowego Sącza. Dla niego znalazłem plener z pagórka w Berdechowie.
EN78-003+007 jako pociąg osobowy "Dunajec" z Krakowa do Nowego Sącza dojeżdża do stacji Bobowa |
Na tym skończyłem focenie na ten dzień. Szlakiem rowerowym wzdłuż Białej wróciłem do hotelu i udałem się na obiadokolację do położonej naprzeciwko restauracji. Wieczorem poszedłem się jeszcze przespacerować na ulicę Zamczysko w Berdechowie zobaczyć, czy będzie z niej widać linię kolejową. Szału nie ma, ale udało się zrobić stąd wieczorną „Jaworzynę” z Krynicy do Krakowa. Numerek jednostki znałem, bo to obieg z osobówki którą tu przyjechałem 😁.
EN57-2049 jako pociąg "Jaworzyna" z Krynicy do Krakowa mija na biegu stację Bobowa |
I tak upłynął wieczór i poranek dzień pierwszy.
Dzień 2. Wtorek 23 lipca 2024 r.
Po deszczowej nocy wtorek przywitał mnie pełnym zachmurzeniem, ale już bez opadów. Zdecydowałem więc, że pojadę obczaić miejscówki na zdjęcia, z nastawieniem na ponowny przyjazd później przy lepszej pogodzie. Śniadania w hotelu miałem od godziny 7, czyli w trasę wyruszałem przeważnie około godziny 8. Pierwsze pociągi w planie jechały od strony Stróż. Najpierw był TLK „Wetlina” z Zagórza do Krakowa (planowo obsługiwany spalinowym zespołem trakcyjnym SKPL), zaraz po nim regio z Muszyny do Tarnowa, a potem osobówka z Tarnowa do Piwnicznej. Podobnie jak poprzedniego dnia kierowałem się na początek na północ drogą wojewódzką w kierunku Tarnowa. Za skrzyżowaniem z drogą do Bruśnika droga wojewódzka oraz linia kolejowa biorą ostry zakręt w prawo okrążając wzgórze Zimna Wódka. Zaraz za przejazdem kolejowym odchodzi polna droga wspinająca się na zbocze. Skręciłem w nią i okazało się, że jest z niej dobry widok na linię kolejową. „Wetliny” nie zdążyłem sfotografować, bo przejechała zanim wspiąłem się na szczyt. Ale zaraz po niej miały jechać dwie osobówki. Pogoda się stopniowo poprawiała i zaczęło momentami przebijać się słońce. Czekam na osobówkę od Muszyny, mija jej godzina odjazdu i nic. Odpalam Portal Pasażera i okazało się że jest opóźniona godzinę! Jednostka zdefektowała w Nowym Sączu i organizowano skład zastępczy. W takim razie pierwsze przyjedzie regio Tarnów – Piwniczna. Słońce co chwilę wychodziło, ale niestety w momencie przejazdu pociągu nie bardzo chciało współpracować i tylko troszeczkę oświetliło skład.
EN57-2078 jako pociąg regio z Tarnowa do Piwnicznej na szlaku między Pławną a Bobową |
No trudno, przyjadę tu w inny dzień. Nie chciało mi się zjeżdżać do drogi wojewódzkiej od Krynicy, lecz pojechałem dalej pod górę i po chwili znalazłem się w centrum Sędziszowej, przy drodze wojewódzkiej nr 977 do Gorlic. Jej przebieg jest tu atrakcyjny widokowo. Poprowadzona jest działem między dolinami Białej i potoku Bieśninka. Korzystając z dużego zapasu czasowego i mało atrakcyjnej fotograficznie pogody, sprawdzałem boczne drogi schodzące w dół w kierunku drogi do Krynicy. Znalazłem tu miejsce z którego widać linię kolejową przed stacją Bobowa. Kolejne miejsce do odwiedzenia przy lepszej pogodzie. Do najbliższych pociągów wciąż miałem dużo czasu, to usiadłem sobie na przystanku przy drodze wojewódzkiej. Akurat od strony Gorlic przyjechał bus, wysadził pasażerką, po czym.. zawrócił na podwójnej ciągłej i ustawił się na przystanku w drugą stronę 😂 Początkowo myślałem, że rozkładowo miał jechać dalej, ale jako że wysadził ostatnią pasażerkę to kierowca uznał że skończy kurs. Tyle że na tablicy miał relację Wilczyska – Sędziszowa. Czyli wychodzi na to, że ktoś wydał mu zezwolenie na trasę do przystanku, gdzie nie ma możliwości przepisowego zawrócenia 😏. Zbliżała się już pomału opóźniona godzinę osobówka z Muszyny do Tarnowa i jednocześnie od Krakowa jechała „Dolina Popradu” do Krynicy. Oszacowałem że wykrzyżują się na mijance w Zborowicach, więc zdecydowałem się sfotografować krzyżowanie ze wschodniego zbocza doliny Białej. Najpierw czekał mnie długi zjazd serpentynami drogi wojewódzkiej do Zborowic, a następnie wspinaczka polną drogą na punkt widokowy z dwoma krzyżami. Jest tu jeden z wojennych cmentarzy upamiętniających krwawe bitwy jakie toczyły się tu między Austriakami a Rosjanami w okresie I wojny światowej. Z tego miejsca pięknie widać dolinę Białej oraz bardzo długi odcinek linii kolejowej od przystanku Pławna za mijankę Zborowice. Po drugiej stronie doliny w Bruśniku ustawiono wieżę widokową, ale w takim miejscu że za bardzo raczej pociągów z niej nie widać. Fatycznie opóźniona osobówka z Muszyny i „Dolina Popradu” wykrzyżowały się akurat na mojej wysokości w Zborowicach. W trakcie ich przejazdu słońce było jednak schowane za chmurami. Zrobiłem fotki, ale motyw jest do powtórzenia przy lepszej pogodzie.
EN57-2073 jako opóźnione godzinę regio z Muszyny do Tarnowa dojeżdża do mijanki w Zborowicach, gdzie zaliczy krzyżowanie |
EN63A-002+018 jako pociąg "Dolina Popradu" z Krakowa do Krynicy minął przed chwilą mijankę Zborowice |
Jadąc dalej do góry dotarłem do drogi Ciężkowice – Staszkówka, którą skierowałem się w stronę tej pierwszej miejscowości. Na pograniczu Zborowic i Ciężkowic znalazłem kolejny punkt z dobrym widokiem na linię kolejową w rejonie mijanki Zborowice. Zdecydowałem, że zaczekam tu do pociągu TLK „Bieszczady” z Krakowa do Zagórza (obsługiwanego taborem SKPL), który pojedzie za niespełna godzinę. Pogoda zaczęła się poprawiać i coraz częściej pokazywało się słońce. Po około półgodzinnym czekaniu usłyszałem że coś jedzie od strony Stróż. Tym czymś był Impuls w barwach Województwa Pomorskiego na jeździe próbnej. Udało mu się zrobić kilka ujęć ze słońcem na mijance w Zborowicach oraz na szlaku do Bogoniowic Ciężkowic.
Hybrydowy impuls dla Województwa Pomorskiego w trakcie jazdy próbnej jedzie przez mijankę Zborowice |
A tu jest już na szlaku do Bogoniowic Ciężkowic |
W momencie przejazdu pociągu TLK „Bieszczady” również pogoda była łaskawa i udało się zrobić dobre kadry zarówno na szlaku od Bogoniowic Ciężkowic, jak i przed Pławną.
TLK "Bieszczady" z Krakowa do Zagórza dojeżdża do mijanki Zborowice |
A tu już jest na szlaku za Zborowicami |
Tu zaś dojeżdża do mostu na Białej, za którym znajduje się przystanek Pławna |
Tak więc mogłem tę miejscówkę odhaczyć jako zaliczoną i jechać dalej do Ciężkowic. Jechałem cały czas w dół mijając główne atrakcje turystyczne tego miasteczka, czyli Skamieniałe Miasto i Wąwóz Czarownic z wodospadem. W Ciężkowicach miałem ponad godzinę przerwy i udałem się na drugie śniadanie. Od Tarnowa najbliższy pociąg jest dopiero po godzinie 14, natomiast wcześniej jadą dwa składy od Nowego Sącza. Jest to pod słońce, więc trzeba trochę pokombinować aby znaleźć odpowiedni kadr. Jako pierwsza o 12 jedzie osobówka Muszyna – Tarnów i dla niej wybrałem kadr spod szkół przy ulicy Łuczkiewiczów.
EN57-2004 jako pociąg regio z Muszyny do Tarnowa na szlaku Zborowice - Bogoniowice Ciężkowice |
Po godzinie 13 jedzie TLK „Małopolska” z Krynicy do Gdyni, dla której miałem upatrzony pagór w Bogoniowicach na wysokości szlaku do Gromnika. Tam linia zakręca nieco bardziej w kierunku słońca i można zrobić zdjęcie z profilu.
TLK "Małopolska" z Krynicy do Gdyni ruszył chwilę temu ze stacji Bogoniowice Ciężkowice i jest na szlaku do Gromnika |
Do tego miejsca zapuściłem się najdalej na północ i odtąd zmierzałem pomału z powrotem w stronę Bobowej, ale zachodnim zboczem doliny Białej. Przejechałem przez Ciężkowice drogą wojewódzką, a następnie odbiłem w prawo na Kąśną Dolną. Dojechałem do linii kolejowej, która przebiega tu obok małego stawu wędkarskiego. Jest to obowiązkowy motyw do zdjęcia pociągu odbijającego się w wodzie, ale na późniejszą godzinę. Póki co pojechałem dalej na południe w kierunku mijanki Zborowice. Wąska droga przekroczyła dwukrotnie linię kolejową omijając dworek, w którym mieszkał niegdyś Ignacy Paderewski, a za drugim przejazdem było rozwidlenie. Wybrałem prawą odnogę, która wznosi się do góry i po wyjechaniu kawałek do góry ukazał mi się całkiem niezły widok. Można stąd zrobić pociąg z dawną strażnicą przejazdową i kościołem w Ciężkowicach. Wprawdzie trochę przeszkadzało pole kukurydzy i samotne drzewo rosnące przed torem, ale zdecydowałem się zrobić stąd osobówkę z Tarnowa do Krynicy.
EN57-2073 jako pociąg osobowy z Tarnowa do Krynicy na szlaku Bogoniowice Ciężkowice - Zborowice |
Po jej przejeździe postanowiłem udać się na obiad do zajazdu Relax zlokalizowanego przy drodze z Ciężkowic do Kąśnej Dolnej. Po drodze przypadkowo ustrzeliłem griffina PKP Intercity na jeździe próbnej.
EU160-044 jako jazda próbna na szlaku Bogoniowice Cieżkowice - Zborowice |
Zajazd Relax zrobił na mnie dobre wrażenie. Sala klimatyzowana i danie dnia z deserkiem. Spokojnie można wystawić wysoką ocenę. Miałem ambicję, że po obiedzie złapię TLK „Małopolska” z Gdyni do Krynicy ze stawem w Kąśnej Dolnej, ale nie zdążyłem. Nie ma jednak czego żałować, bo w momencie jej przejazdu akurat nie było słońca. Nad staw przyjadę na kolejną osobówkę od Tarnowa przy lepszym oświetleniu, a tymczasem ruszyłem na przeciw osobówce z Krynicy do Tarnowa. Wróciłem do przejazdu przy którym łapałem regio Tarnów – Krynica i udałem się drogą dalej wzdłuż torów. Po 200 metrach przy kapliczce droga oddala się od toru i wspina na zbocze, u stóp którego ulokowana jest mijanka Zborowice. Spodobała mi się ta kapliczka i uznałem, że to właśnie z nią zrobię regio z Krynicy. Pojechał piękny klasyczny EN57-1056.
EN57-1056 jako pociąg regio z Krynicy do Tarnowa opuszcza mijankę Zborowice |
Kolejna osobówka również będzie jechać od strony Krynicy, więc pojechałem dalej na południe. Droga wspina się na zbocze, po czym się obniża i ponownie zbliża do torów przy wyjeździe z mijanki Zborowice. W trakcie gdy oddaliłem się na chwilę od linii kolejowej, słyszałem że coś wjeżdża na mijankę od strony Tarnowa i zatrzymuje się na niej. Tym czymś była stonka Orion Kolej targająca na zimno tamarę i drugą stonkę. Skoro luzaki zatrzymano na mijance a do najbliższej osobówki była ponad godzina, to znaczy że pojedzie towarowy od strony Stróż. Nie zdążyłem jeszcze znaleźć miejscówki, a tu zza łuku wyłonił się traxx Lotosu z cysternami. No cóż, mówi się trudno. Pojechałem na wyjazd z mijanki w kierunku Bobowej spodziewając się, że zaraz wypuszczą na szlak stonkę Orion Kolej. Mija kilka minut, a luzaki dalej stoją. No to może jedzie kolejny towar od Stróż. Wróciłem na miejscówkę z widokiem na wjazd z tego kierunku i rzeczywiście, w odbiegu za Lotosem jechał słowacki jamnik z węglarkami, które pięknie zawijały się na łukach.
Słowacki jamnik z węglarkami wjeżdża na mijankę Zborowice od strony Bobowej |
No to teraz już na pewno wypuszczą luzaki. Ponownie pojechałem na wyjazd z mijanki, ale okazało się że znów się przeliczyłem. Pojechał trzeci towar od Stróż 😮. Tym razem był to karakan Freightlinera ze szmaciakami.
66008 z pociągiem towarowym dojeżdża do mijanki Zborowice z kierunku Bobowej |
Po nim już rzeczywiście wypuszczono luzaki Orion Kolej.
SM42-2209 ciągnąca na zimno TEM2-044B i SM42-2475 spółki Orion Kolej ruszyły z mijanki Zborowice |
Po ich wyjeździe do najbliższej osobówki zostało niespełna pół godziny. Nie nastawiałem się, że coś przez ten czas będzie się działo. Los jednak ponownie mile mnie zaskoczył serwując kolejnego towarka, dla odmiany od strony Tarnowa. Był to również Freightiner, ale tym razem prowadzony Dragonem.
E6ACTd-101 z pociągiem towarowym przejeżdża przez mijankę Zborowice |
Ciekawie jeżdżą te towarki na kryniczance. Najpierw przez cały dzień nic, a potem nagle cztery składy w ciągu pół godziny 😮. Następnym pociągiem było już regio „Dolina Popradu” z Krynicy do Krakowa zestawiona tradycyjnie z dwóch impulsów.
EN63A-018+002 jako pociąg "Dolina Popradu" z Krynicy do Krakowa zbliżają się do mijanki Zborowice |
Fajny skład, ale jak dla mnie na tym pociągu jest to marnotrawstwo. Na „Dolinie Popradu” tylko w niedzielę frekwencja uzasadnia podwójną jednostkę. A między Krakowem a Katowicami ludzie codziennie tłoczą się w pojedynczych czteroczłonowych impulsach. Po przejeździe „Doliny Popradu” musiałem szybko przemieścić się z powrotem nad staw w Kąśnej Dolnej, aby zgodnie z planem uwiecznić z nim osobówkę Tarnów – Muszyna. Plan udało się sprawnie zrealizować.
EN57-2004 jako pociąg regio z Tarnowa do Muszyny mija staw w Kąśnej Dolnej (szlak Bogoniowice Ciężkowice - Zborowice) |
Teraz okolice mijanki w Zborowicach miałem już obfocone i można jechać dalej do Bobowej. Na wyjeździe ze Zborowic w kierunku Bobowej linia kolejowa ponownie przytula się do zbocza, a droga wspina się stromo do góry. Tym razem podjazd był solidny i długi. Ciągnął się prawie 2 kilometry. Mijałem dwie starsze panie, które podziwiały skąd mam tyle sił w nogach 😂. Następnie zjechałem do centrum Pławnej, po czym znów mierzyłem się z podjazdem w stronę Bruśnika. Tak dotarłem do miejsca z widokiem na most na Białej, do którego zapuściłem się poprzedniego dnia. Zdecydowałem się zrobić stąd regio z Muszyny do Krakowa oraz „Dunajca”.
EN57-2046 jako pociąg regio z Muszyny do Krakowa rusza z przystanku Pławna |
EN78-002+001 jako pociag "Dunajec" z Krakowa do Nowego Sącza zatrzymuje się na przystanku Pławna |
Potem tą samą trasą co dzień wcześniej kierowałem się do Bobowej, osiedla Berdechów. Po dotarciu do doliny Białej skręciłem w lewo, gdyż chciałem koniecznie zdobyć pagór na wysokości Sędziszowej na zachodnim zboczu doliny. Jadąc doliną wypatrzyłem niewielki cmentarzyk na stoku. Okazało się, że nie jest to cmentarz, lecz golgota. Na stromym zboczu doliny zrobione są stacje drogi krzyżowej. Ciekawy pomysł. Dzięki temu wspinając się przez kolejne stacje można częściowo poczuć się jak Jezus dźwigający krzyż. Zachowując powagę tego miejsca wszedłem na szczyt z którego ukazał się urokliwy widok na dolinę Białej. Linię kolejową widać było od Sędziszowej aż po stację Bobowa. Na szczyt dotarłem akurat jak jechał TLK „Bieszczady” z Zagórza do Krakowa i udało mi się na szybko zrobić mu dwa ujęcia.
TLK "Bieszczady" z Zagórza do Krakowa na szlaku Bobowa - Zborowice |
Chciałem stąd zrobić pociąg regio „Nikifor” z Krakowa do Krynicy, który miał jechać za 45 minut. Widok był stąd jednak tak piękny, że marzeniem byłby skład towarowy. Nie minęło pół godziny a marzenie się spełniło 😍. Od strony Bobowej nadjechał towarek, lokomotywa serii 182 w barwach podobnych do SKPL z cysternami gazówkami. Zrobiłem mu chyba z 12 ujęć 😃. Na obróbkę ich wszystkich miałem potem z pół godziny wyjęte z życia 😂.
182 007-5 z gazówkami minęła stację Bobowa |
Tu już jest na wysokości wsi Siedliska (szlak Bobowa - Zborowice) |
A tu już mija wieś Sędziszowa |
Po przejeździe towara byłem już nasycony kadrami z tego miejsca, ale do przyjazdu „Nikifora” zostało 15 minut, to poczekałem.
EN78A-004 jako pociąg "Nikifor" z Krakowa do Krynicy mija Sędziszową |
Tu już mija Siedliska |
i wjeżdża na stację Bobowa, którą minie na biegu |
Po natrzaskaniu kolejnych
kilkunastu fotek „Nikifora” zszedłem na dół i pojechałem do hotelu. Okazało się,
że jakbym został jeszcze z 10 minut, załapałbym się na pomorskiego impulsa
hybrydowego wracającego z jazdy próbnej. Ale i tak dzień był bardzo owocny
w ciekawe kadry, mimo że poranek nie zapowiadał się ciekawie.
Dzień 3. Środa 24 lipca 2024 r.
Tym razem poranek był słoneczny, więc zdecydowałem się zacząć od poprawy miejscówek z wtorku rana. Jako pierwszy miałem upatrzony motyw ze wzgórza Zimna Wódka przed przystankiem Pławna. Złapałem stamtąd TLK „Wetlina”.
TLK "Wetlina" z Zagórza do Krakowa za chwilę minie przystanek Pławna |
Następnie miałem ambicję, żeby przemieścić się szybko do centrum Sędziszowej i z drogi wojewódzkiej na Gorlice zrobić osobówkę Muszyna – Tarnów. Niestety jedzie ona kilkanaście minut po „Wetlinie” i nie dałem rady zdążyć. Zaczekałem więc na kolejny pociąg, czyli regio z Tarnowa do Piwnicznej.
EN57-1056 jako pociąg regio z Tarnowa do Piwnicznej zbliża się do stacji Bobowa |
Kolejnym motywem do poprawy był widok na mijankę w Zborowicach spod dwóch krzyży na wschodnim zboczu doliny Białej. Szybki zjazd serpentynami a następnie wspinaczka na zbocze i po chwili delektowałem się pięknym widokiem na Zborowice. Czekałem na „Dolinę Popradu” z Krakowa do Krynicy, ale oczywiście nie obrażę się jakby wcześniej coś pojechało. No i znów się pofartowało, bo trafiła się kolejna próba z Newagu. Tym razem w postaci czteroczłonowego Impulsa w barwach Województwa Zachodniopomorskiego. Zrobiłem mu chyba z 10 ujęć od momentu jak przejechał most na Białej w Pławnej do chwili jak mijał dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Jak na razie Województwo Zachodniopomorskie ma tylko jednego czteroczłonowego Impulsa w nowych barwach, jest to jednostka 31WEbb-020.
31Webb-020 dla Województwa Zachodniopomorskiego minął most na Białej w Pławnej |
tu dojeżdża do mijanki Zborowice |
tu jest na mijance |
a tu jest na szlaku do Bogoniowic Ciężkowic |
Kilkanaście minut późnej w podobnych kadrach zrobiłem „Dolinę Popradu”.
EN63A-001+002 jako pociąg regio "Dolina Popradu" z Krakowa do Krynicy mijają dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (szlak Bogoniowice Ciężkowice - Zborowice) |
tu wjeżdżają na mijankę Zborowice |
tu są na mijance |
tu już są na szlaku do Bobowej |
a tu zbliżają się do mostu na Białej w Pławnej |
Słońce pięknie przyświecało i mogłem spokojnie miejscówkę odhaczyć jako zaliczoną J. Dalej na północ do Ciężkowic mam wszystkie kadry zrobione przy dobrej pogodzie, czyli wracam do Bobowej. Nie chciałem schodzić ścieżką do Zborowic, wolałem zjechać sobie naokoło ale asfaltem. Wyjechałem do góry do drogi Ciężkowice – Staszkówka i skręciłem w stronę tej drugiej miejscowości. Tam uzupełniłem zapasy w sklepie, po czym przeciąłem głęboką dolinę rzeczki Bieśninki docierając do drogi wojewódzkiej Tarnów – Gorlice w Sędziszowej. Po godzinie 10 zaczęło przybywać chmur zwiastujących deszcze. Na wszelki wypadek jechałem pomału do Bobowej, testując przy okazji zjazd z Sędziszowej do Siedlisk. Planowałem zrobić z tej drogi TLK „Bieszczady” z Krakowa do Zagórza. Zjeżdżam sobie i wypatrzyłem stojący na stacji Bobowa skład towarowy z dragonem Freightlinera oczekujący na krzyżowanie z „Bieszczadami”. No to po hamulcach i skręt w drogę polną, skąd jest lepszy widok. Zrobiłem wjazd „Bieszczad” a następnie wyjazd towarka.
TLK "Bieszczady" z Krakowa do Zagórza wjeżdża na stację Bobowa, gdzie na krzyżowanie czeka skład towarowy Freightlinera |
Dragon Freightlinera po przepuszczeniu "Bieszczad" ruszył na szlak do Zborowic |
Jak dotarłem pod hotel jeszcze nie padało, więc pojechałem rozeznać miejscówki na dalszym odcinku w kierunku przystanku Bobowa Miasto. Zaraz za stacją w Bobowej linia kolejowa przechodzi tunelem pod drogą wojewódzką. Jest to jeden z najkrótszych i najmłodszych tuneli na sieci PKP, powstał na początku lat 90 XX wieku. Za tunelem linia idzie ciekawą eską. Zaczekałem tu na regio z Muszyny do Tarnowa.
EN57-2046 jako pociąg regio z Muszyny do Tarnowa na szlaku między przystankiem Bobowa Miasto a stacją Bobowa |
Skupiłem się na penetracji pagórków na zachód od Bobowej, z okolic drogi do Brzanej. Równolegle do tej drogi po jej północnej stronie idzie zielony szlak pieszy na Bukowiec. Widać z niego fragment linii kolejowej między stacją Bobowa a przystankiem Bobowa Miasto. Do odwiedzenia w godzinach wieczornych. Zacząłem sprawdzać jeszcze pagórki na południe od Brzanej, ale pierwsze krople deszczu zmusiły mnie do odwrotu. Wracając do hotelu zatrzymałem się jeszcze raz przy podwójnym łuku przed tunelem i zaczekałem na TLK „Małopolska” z Krynicy do Gdyni.
EP07-1061 z pociągiem TLK "Małopolska" z Krynicy do Gdyni wjeżdża na stację Bobowa, którą minie na biegu |
Potem rozpadało się na dobre i udałem się na lunch. Spodziewałem się, że będzie lało już do wieczora, ale po godzinie 16 zaczęło się rozpogadzać. W takim razie zebrałem się ponownie i na początek zrobiłem osobówkę Tarnów – Muszyna między stacją Bobowa a tunelem.
EN57-2046 jako pociąg osobowy z Tarnowa do Muszyny ruszył ze stacji Bobowa |
Potem udałem się poszukać plenerów fotograficznych w południowej części Bobowej. Dopiero trzeciego dnia pobytu w tym miasteczku zapuściłem się do jego centrum 😅. Przed II wojną światową znaczny procent mieszkańców Bobowej stanowili Żydzi. Zachowała się tu synagoga oraz kirkut żydowski z ohelem. Kolega z pracy dowiedziawszy się, że jadę na urlop do Bobowej skomentował, iż jadę do żydogrodu 😂. Co ciekawe nazwa przystanku kolejowego Bobowa Miasto przez większą część jego istnienia była na wyrost. Przystanek został wybudowany w roku 1903 a 31 lat później Bobowa utraciła prawa miejskie i odzyskała je dopiero w roku 2009. Jako kolejną w planie miałem osobówkę z Muszyny do Krakowa. Za przystankiem Bobowa Miasto tor idzie w krzakach i możliwość wykonania zdjęć pojawiła się dopiero przy kolejnym przystanku w Jankowej. Na łące przed przystankiem żerowały sobie bociany i po cichu liczyłem, że zapozują do zdjęcia z pociągiem. Niestety odgłos jednostki ruszającej z przystanku przepłoszył je L.
EN57-1466 jako pociąg regio z Muszyny do Krakowa rusza z przystanku Jankowa |
Następnie od Tarnowa przyjedzie „Dunajec” Kolei Małopolskich. Dla niego postanowiłem wrócić się do Bobowej i poszukać motywu z ulicy Świętego Wawrzyńca prowadzącej na wschód w kierunku Stróżnej. Ulica wznosi się na pagór z wieżami telefonii komórkowej, które dobrze widać jak się wjeżdża pociągiem do Bobowej od Tarnowa. W takim razie musi też z niej być dobry widok na pociągi. Faktycznie znalazłem po drodze miejsce, gdzie widać linię kolejową na długim odcinku od Sędziszowej przez Siedliska aż do wjazdu na stację Bobowa. Chciałem jednak spenetrować całą ulicę aż do nadajników, to pojechałem dalej. Spod wież komórkowych też dobrze widać stację, ale tu słońce dobrze świeci w godzinach przedpołudniowych. Wróciłem więc na wcześniej upatrzoną miejscówkę. Szybko pożałowałem zachłanności, że chciałem od razu zajrzeć pod nadajniki, bo spóźniłem się na „Dunajca”. Zdążyłem mu zrobić tylko jedno ujęcie jak wjeżdża na stację.
EN78-004+003 jako pociąg "Dunajec" z Krakowa do Nowego Sącza wjeżdża na stację Bobowa |
No trudno, mam za swoje. Na szczęście 25 minut później jedzie TLK „Bieszczady” z Zagórza do Krakowa, to się zrobi im zdjęcie od tyłu. Przy ich przejeździe towarzyszyła mi ciekawa gra świateł. Pociąg był oświetlony, ale góry w tle były w cieniu.
TLK "Bieszczady" z Zagórza do Krakowa opuszcza stację Bobowa |
A tu już mija Sędziszową przy szlaku Bobowa - Zborowice |
Potem miałem 40 minut do kolejnych pociągów i pokręciłem się po bocznych uliczkach. Chciałem jeszcze zajrzeć pod kirkut żydowski, który jest położony na górce z której może być widać szlak w kierunku Stróż. Satysfakcjonującego widoku w tym kierunku niestety nie znalazłem, za to odkryłem lepszy punkt widokowy na popołudniowe pociągi od Tarnowa. Widać z niego było szlak od Sędziszowej do Bobowej włącznie ze stacją. No to zaznaczyłem to jako obowiązkowy punkt na jutro, a teraz wybrałem się do wypatrzonego w południe motywu z zielonego szlaku w Brzanej. Zrobiłem stąd jadące w krótkim odstępie czasu regio Piwniczna – Bobowa oraz „Nikifora”. Oba składy pięknie zaprezentowały się w niskim słońcu.
EN57-1056 jako pociąg regio z Piwnicznej kończy bieg w Bobowej |
EN78A-004 jako pociąg "Nikifor" z Krakowa do Krynicy minął stację Bobowa i zaraz zatrzyma się na przystanku Bobowa Miasto |
Na tym zakończyłem środowe zdjęcia.
Dzień 4. Czwartek 25 lipca 2024 r.
Czwartkowy poranek przywitał mnie średnio sprzyjającą aurą. Ale przecież nie będę siedział w pokoju. Pojechałem sobie poszukać miejscówek wzdłuż szlaku w kierunku Stróż. Co jakiś czas padał przelotny deszcz, ale były to krótkie opady które przeczekiwałem pod najbliższymi wiatami przystankowymi. Jankowa ma swój przystanek kolejowy, który leży na skraju wsi. Centrum jest 2 kilometry na zachód. Zaraz za przystankiem Jankowa zaczynają się już Wilczyska. Na początek wjechałem do przysiółka Jeżów, gdzie mieści się renesansowy dwór obronny Jeżowskich z XVI wieku. Zaraz za dworem odchodzi boczna droga w stronę torów, przy której pasły się krówki. Zaczekałem przy nich na najbliższy pociąg, którym była osobówka z Tarnowa do Piwnicznej.
EN57-2078 jako pociąg osobowy z Tarnowa do Piwnicznej na szlaku między Jankową a Wilczyskami |
Potem zająłem się penetracją alternatywnych dróg łączących Jankową z Wilczyskami. Od strony rzeki Białej jak na razie nie znalazłem ciekawych motywów. Za to ze wschodniego zbocza doliny udało się znaleźć dwa plenery: jeden zaraz za przystankiem Jankowa, drugi na wysokości łąki z krówkami. Zapisałem je sobie jako miejsca do odwiedzenia następnego dnia rano. Z przysiółka Jeżów kierowałem się drogą wojewódzką do centrum Wilczysk. Dojechałem do przejazdu kolejowego, gdzie były opuszczone szlabany, No to szybko w tył zwrot i jazda na polanę z krówkami. A tu widzę, że oprócz krów pojawiły się na niej bociany i tym razem pociąg ich nie przepłoszył. Pojechała klasyczna jednostka EN57 relacji Muszyna – Tarnów, która załapała się na zdjęcie z krowami i bocianami. \
EN57-1466 jako pociąg regio z Muszyny do Tarnowa pomiędzy Wilczyskami a Jankową |
Wróciłem do przejazdu kolejowego na drodze wojewódzkiej. Przejechałem przez tory i widzę, że znów szlabany lecą w dół. Ewakuowałem się w boczną drogę i na szybko złapałem skład towarowy, EU07 LTG Cargo z kilkoma platformami do przewozu kontenerów.
EU07-190 z kilkoma platformami do kontenerów na szlaku między Wilczyskami a Jankową |
Jako kolejny cel do odwiedzenia obrałem bardzo rzucający się w oczy samotny dom na zachodnim zboczu doliny. Z mapy wykminiłem, że znajduje się on w Wojnarowej. Na wysokości zabytkowego kościoła w Wilczyskach skręciłem w boczną drogę prowadzącą do Nowego Sącza przez Korzenną. Przejechałem na drugi brzeg Białej i zobaczyłem boczną drogę z drogowskazem „Ptaszkowa 10”. Tak więc byłem blisko swojej kwatery z zeszłorocznego urlopu 😀. Przy kościele w Wojnarowej skręciłem w prawo w drogę, która prowadziła ostro pod górę. Chyba był to najbardziej stromy podjazd jaki pokonałem na tym wyjeździe. Dotarłem pod dom, który wypatrzyłem z dołu i faktycznie był stąd piękny widok. Można z tego miejsca zarówno sfotografować pociągi jadące od Tarnowa na odcinku między Jankową a Wilczyskami, jak i od Stróż jak wyjeżdżają z mijanki w Wilczyskach. Jako że pogoda wciąż nie sprzyjała fotografowaniu uznałem, że pora jechać na obiad. Jak zjechałem pod stację w Wilczyskach, zastałem opuszczone szlabany na przejeździe. Od strony Tarnowa nadjechał dragon Olavionu z kontenerami. Później dowiedziałem się, że była to nówka nieśmigana. Jedna z pierwszych jazd tego loka.
E6ACTab-056 z kontenerami wjeżdża do Wilczysk od strony Bobowej |
Na obiad tym razem postanowiłem przetestować Karczmę Śliwkową przy rynku w Bobowej. Nawet dobra. W trakcie obiadu pogoda poprawiała się. Uznałem więc, że wracam na górę do Wojnarowej. Miałem ambicję zdążyć na osobówki jadące w obu kierunkach po godzinie 14, ale mimo szczerych chęci nie udało się. Regio do Krynicy mi całkiem zwiało, a pociąg do Tarnowa udało się zrobić od tyłu jak dojeżdża do Jankowej.
EN57-2073 jako pociąg regio z Krynicy do Tarnowa dojeżdża do przystanku Jankowa |
Nigdzie mi się jednak nie spieszyło i poczekałem na kolejne pociągi. Od Tarnowa już po kilkunastu minutach pojechał TLK „Małopolska” z Gdyni do Krynicy.
EP07-1028 z pociągiem TLK "Małopolska" z Gdyni do Krynicy na szlaku między Jankową a Wilczyskami |
Od Stróż najbliższa osobówka jest za godzinę, ale tak się złożyło że po kwadransie przyjechał towarek ze słowackim jamnikiem. Został zatrzymany na mijance, czyli coś ciekawego jedzie też od Tarnowa. Tym czymś były luzaki w postaci dwóch stonek. Jedna w klasycznych zielonych barwach targała drugą niebieską, zapewne do Newagu na przegląd.
Duet lokomotyw SM42 zbliża się do Wilczysk od strony Bobowej |
Po przejeździe stonek, słowacki jamnik ruszył, ale przy jego wyjeździe słońce średnio współpracowało.
Słowacki jamnik serii 131 z węglarkami rusza z mijanki Wilczyska na szlak do Bobowej, po zaliczeniu krzyżowana ze stonkami |
Uznałem więc że zaczekam 40 minut do „Doliny Popradu”. Przy jej wyjeździe z mijanki też nie do końca się udało. Na samej mijance skład był w cieniu, ale za to udało się go zrobić ze słońcem kawałek dalej z zabytkowym kościołem w Wilczyskach.
EN63A-001+018 jako pociąg "Dolina Popradu" z Krynicy do Krakowa opuszczają mijankę w Wilczyskach |
a tu już dojeżdżają do przystanku w Jankowej |
Dobra, uznałem miejscówkę za zaliczoną i ruszyłem z powrotem do Bobowej. Od Tarnowa jechała już osobówka do Muszyny, którą chciałem zrobić z Bobowej spod kirkuta żydowskiego. Zaraz jak przyjechałem, wyszedł mi na spotkanie taki czarnuszek w białych skarpetkach. 😍
Sympatyczny mieszkaniec Bobowej |
Dzięki niemu czekanie na pociąg upłynęło bardzo sympatycznie. Jak musiałem na chwilę przerwać zabawę z kotkiem żeby zrobić zdjęcia, ten zaczepiał mnie pazurkami domagając się dalszej zabawy. Tym razem słońce ładnie współpracowało przy wszystkich ujęciach z tego miejsca.
EN57-1466 jako pociąg regio z Tarnowa do Muszyny mija Sędziszową przy szlaku Zborowice - Bobowa |
tu już jest na wysokości wsi Siedliska |
wjeżdża na stację Bobowa |
a tu już wyjeżdża ze stacji |
Wygłaskałem słodziaka na pożegnanie i udałem się w kolejne miejsce. Wybrałem się do centrum Jankowej, które znajduje się na zachodnim zboczu doliny Białej. Widok ze zbocza był cudny. Można było z niego zrobić pociąg na szlaku między Wilczyskami a Jankową na tle odległej o 13 kilometrów góry Chełm wchodzącej w pasmo Beskidu Niskiego. W ten piękny krajobraz wpisał się klasyczny EN57 obsługujący osobówkę z Muszyny do Krakowa.
EN57-1440 jako pociąg osobowy z Muszyny do Krakowa zbliża się do przystanku Jankowa |
Niedługo po niej w drugą stronę jedzie „Dunajec”. I tu spróbowałem znowu szczęścia na miejscówce z bocianami przed przystankiem Jankowa. Może ciche impulsy nie przestraszą ptaków jak ruszająca jednostka EN57. Tym razem się udało. Z czterech bocianów dwa się nie przestraszyły, a dwa zaczęły uciekać ale załapały się jeszcze na fotkę 😃.
EN78-006+001 jako pociąg "Dunajec" z Krakowa do Nowego Sącza hamuje przed przystankiem Jankowa |
Na koniec dnia wybrałem się jeszcze do Wilczysk na wysokości dworu Jeżowskich. Znalazłem sympatyczną miejscówkę z małym ogródkiem, koło polnej drogi prowadzącej nad rzekę Białą. Planowałem stąd zrobić regio Piwniczna – Bobowa oraz „Nikifora”. Tak się jednak złożyło, że trafił się jeszcze towarek z siódemką Orion Kolej.
EU07-473 z węglarkami zbliża się do Wilczysk szlakiem z Bobowej |
W związku z tym na „Nikifora” już nie czekałem i po regio zwinąłem się w drogę powrotną.
EN57-2004 jako pociąg osobowy z Piwnicznej do Bobowej na szlaku między Wilczyskami a Jankową |
I tak upłynął wieczór i poranek dzień czwarty.
Dzień 5. Piątek 26 lipca 2024 r.
Ostatni pełny dzień pobytu w Bobowej rozpocząłem od plenerów, jakie poprzedniego dnia odkryłem na wschodnim stoku doliny Białej między Jankową a Wilczyskami. Miałem ambicję, żeby na jednej miejscówce zrobić TLK „Wetlina” z Zagórza do Krakowa a na drugiej jadącą w odbiegu za nim osobówkę Muszyna – Tarnów. Czas napięty, ale udało się zdążyć.
TLK "Wetlina" z Zagórza do Krakowa na szlaku Wilczyska - Bobowa |
EN57-1466 jako pociąg regio z Muszyny do Tarnowa hamuje przed przystankiem Jankowa |
Kolejne w planie jest regio Tarnów – Piwniczna, które zrobiłem spod wież komórkowych w Bobowej.
EN57-2073 jako pociąg osobowy z Tarnowa do Piwnicznej wjeżdża na stację Bobowa |
Następny pociąg jest dopiero za godzinę, toteż przemieściłem się nieco dalej na południe za Wilczyska. Sprawdzałem motywy między Wilczyskami a Stróżami i znalazłem kilka na godziny popołudniowe. Póki co była jeszcze wczesna pora, to pojechałem dalej. Ulokowałem się na wyjeździe ze Stróż w kierunku Grybowa i zaczekałem na „Dolinę Popradu”.
EN63A-018+001 jako pociąg "Dolina Popradu" z Krakowa do Krynicy opuściły stację Stróże |
Następny w planie był TLK „Bieszczady” z Krakowa do Zagórza, który przed Stróżami odbija na linię do Jasła. Zdecydowałem się więc zapuścić kawałek wzdłuż tej trasy. Mało uczęszczana linia, to warto mieć z niej jakieś foto. Po dłuższym rozglądaniu się po okolicy ostatecznie wybrałem łuk przed przystankiem we wsi Shaggiego (Szalowa lova 😛).
SN84-004 jako pociąg TLK "Bieszczady" z Krakowa do Zagórza za chwilę minie przystanek Szalowa |
Wracając postanowiłem nie jechać przez centrum Stróż, a ominąć je od północnej strony. Przy posterunku odgałęźnym Sr3, gdzie odgałęzia się łącznica omijająca stację, przejechałem na północną stronę torów i po krótkim kluczeniu lokalnymi drogami do drogi wojewódzkiej na Tarnów. Po drodze mijałem ciekawy kompleks, gdzie znajduje się Muzeum Pszczelarstwa, Gospodarstwo Pasieczne oraz restauracja Bartna Chata. Zajrzę tu na obiad, ale wcześniej w planie mam jeszcze dwa pociągi. Najpierw jechało regio z Muszyny do Tarnowa, które zrobiłem na wyjeździe z Wilczysk na tle zabytkowego kościoła św. Stanisława.
EN57-2070 jako pociąg osobowy z Muszyny do Tarnowa opuszcza mijankę Wilczyska |
Godzinę później jedzie TLK „Małopolska” z Krynicy do Gdyni, na którą poszukałem motywu z Wojnarowej, konkretnie z jej wschodnich przysiółków zlokalizowanych na wysokości Wilczysk. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem miejsce, skąd widać z profilu szlak Stróże – Wilczyska. Lok z trzema wagonami powinien się zmieścić. Do „Małopolski” było jeszcze sporo czasu, to schowałem się kawałek dalej w cieniu. Po jakimś czasie donośne rp1 zerwało mnie na równe nogi i ruszyłem na miejscówkę. Okazało się że to jechała mała drezynka, na którą nie chce się wyciągać aparatu. Wróciłem do cienia i ponownie zebrałem się tuż przed przyjazdem „Małopolski”. Okazało się, że jechała na 4 wagonach, ale i tak zmieściła się w kadrze.
TLK "Małopolska" z Krynicy do Gdyni przemierza szlak Stróże - Wilczyska |
Do kolejnego pociągu miałem 1,5 godziny, to zgodnie z planem udałem się na obiad do Bartnej Chaty w Stróżach. Bardzo klimatyczne miejsce, polecam. Z racji sąsiedztwa gospodarstwa pasiecznego dużo potraw mają z dodatkiem miodu. Gdyby nie to że prowadziłem, najchętniej wziąłbym piwo miodowe 😀. Po obiedzie udałem się pod semafor wjazdowy do Stróż od strony Tarnowa, gdzie uwieczniłem klasycznego EN57 w obsłudze regio z Tarnowa do Krynicy.
EN57-1466 jako pociąg regio z Tarnowa do Krynicy wjeżdża do stacji Stróże |
Pół godziny później w krótkim odstępie czasu jedzie regio Krynica – Tarnów oraz TLK „Małopolska” z Gdyni do Krynicy. Zrobiłem je w Wilczyskach na szlaku w kierunku Bobowej.
EN57-2078 jako pociąg regio z Krynicy do Tarnowa opuścił mijankę Wilczyska |
EP07-332 z pociągiem TLK "Małopolska" z Gdyni do Krynicy na szlaku między Jankową a Wilczyskami |
Kolejna osobówka to „Dolina Popradu”, dla której miałem upatrzony już motyw z wyższego pułapu. Konkretnie z drogi, co idzie pod górę od kościoła w Wilczyskach. W poprzednich dniach po godzinie 15 od Stróż lubiły jechać towarki, więc nie obraziłbym się jakby teraz też tak się stało. Niestety dziś nie pojechały i musiałem zadowolić się samą „Doliną Popradu”.
EN63A-001+018 jako pociąg "Dolina Popradu" z Krynicy do Krakowa zbliżają się do Wilczysk |
Następnie po godzinie 17 w krótkim odstępie czasu pojadą osobówki Tarnów – Muszyna i Muszyna – Kraków. Poszukałem dla nich motywów na szlaku Stróże – Grybów. Za Stróżami jest przejazd przez drogę do Gródka, gdzie łapałem „Dolinę Popradu” do Krynicy a potem w Białej Niżnej są jeszcze trzy polne przejazdy. Sprawdziłem je wszystkie, ale szału tam nie było. Ostatecznie na jednym z tych przejazdów zrobiłem regio z Tarnowa do Muszyny, a osobówkę Muszyna – Kraków złapałem przed semaforem wjazdowym do Stróż.
EN57-2004 jako pociąg osobowy z Muszyny do Krakowa wjeżdża do stacji Stróże |
EN57-2070 jako pociąg osobowy z Tarnowa do Muszyny na szlaku Stróże - Grybów |
I wtedy zorientowałem się, że jakbym na jednym z tych polnych przejazdów w Białej Niżnej pojechał dalej do góry, to wyjechałbym na polanę z której lepiej byłoby widać podwójny łuk przy semaforze wjazdowym od Stróż 😕. Obiecałem sobie że jeszcze dziś tam wyjadę, ale teraz najbliższym pociągiem w planie był TLK „Bieszczady” z Zagórza do Krakowa. Pierwotnie planowałem wyjechać mu na spotkanie na linię w kierunku Jasła, ale ostatecznie wybrałem łącznicę omijającą Stróże. W końcu nie widziałem jeszcze żadnego zdjęcia pociągu na niej.
SN84-004 jako pociąg TLK "Bieszczady" z Zagórza do Krakowa przemierza łącznicę omijającą stację Stróże |
TLK „Bieszczady” w Wilczyskach się krzyżują z „Dunajcem” Kolei Małopolskich. Dobrze by było na niego zdążyć na polanę za Stróżami, ale rowerem to pewnie nierealne. Determinacja, żeby mieć zdjęcie z tej polany była jednak tak duża, że pojechałem. Najwyżej poczekam na następny pociąg. Na „Dunajca” niestety nie zdążyłem, ale zostałem do kolejnej osobówki z Piwnicznej do Bobowej. Warto było tu wyjechać. Można pięknie zrobić pociąg na esce na tle kościoła w Stróżach.
EN57-2046 jako pociąg regio z Piwnicznej do Bobowej wjeżdża do Stróż |
Po wykonaniu zdjęcia regio Piwniczna – Bobowa w niskim
słońcu, ruszyłem już bez postojów do Bobowej.
Dzień 6. Sobota 27 lipca 2024 r.
Pora kończyć pierwszą część urlopu. W drogę powrotną planowałem wyruszyć osobówką po godzinie 12, więc naturalnie kilka pożegnalnych fotek jeszcze wykonałem. W planie miałem trzy pociągi: regio „Dolinę Popradu”, TLK „Bieszczady” oraz skład którego jeszcze na tym pobycie nie fotografowałem. Jest nim kursujący tylko w weekendy IC „Malinowski” z Warszawy do Krynicy. Nie chciało już mi się zapuszczać nigdzie daleko, zdjęcia wykonałem ze ścieżki spacerowej na wysokości stacji Bobowa.
EN63A-018+001 jako pociąg regio "Dolina Popradu" z Krakowa do Krynicy mija stację Bobowa |
TLK "Bieszczady" z Krakowa do Zagórza mija na biegu stację Bobowa |
Najbardziej interesujący mnie „Malinowski” zestawiony był z lokomotywy EU07 PKP Cargo i dwóch wagonów.
IC "Malinowski" z Warszawy Wschodniej do Krynicy-Zdroju mija na biegu stację Bobowa |
Potem pojechałem się spakować i o
godzinie 12 wsiadłem w regio do Tarnowa (EN57-2004). Też przez całą drogę nie
byłem jedyny z rowerem. Jechał ze mną facet z córką jadący aż do Chrzanowa.
Pouczał on każdego kto wsiadał z rowerem, żeby nie wieszał rowerów na
wieszakach, bo to uszkadza szprychy 😅. W Tarnowie przesiadamy się do osobówki
Kolei Małopolskich jadącej bezpośrednio do Oświęcimia, dzięki czemu uniknie się
kłopotliwej przesiadki w Krakowie Głównym. Za to pojawił się inny problem, gdyż
w Krakowie Głównym dosiadła się kolejna grupka rowerzystów i musiałem pilnować
żeby nie zastawili mojego roweru. Dwa przystanki dalej bowiem wysiadam. Na
szczęście dopchałem się w porę do wyjścia i około godziny 14 dotarłem do domu.
Malownicza
linia Tarnów – Krynica była celem moich wyjazdów urlopowych od 2018 roku. Przez
te 7 lat zjeździłem praktycznie całą linię: od Gromnika po Leluchów
i Krynicę. Odcinek Tarnów – Tuchów też jest bardzo ciekawy, ale tam
wszystkie pagóry zjeździł mój kolega spod Tarnowa i nie chcę dublować jego
motywów 😛. Wyjazdy urlopowe na kryniczankę darzę dużym sentymentem i na pewno
będę często do nich wracał we wspomnieniach. Oczywiście wszystkich motywów nie
zjeździłem, jakieś pojedyncze miejscówki mi zostały. Ale to już będę uzupełniał
na jednodniowych wyjazdach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz